Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

59 views

Bu yazımızda sizler için evlerimizin her odasında ve hemen hemen her köşesinde kullandığımız halılarımızı seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç detayı anlatmaya çalışacağız. Halı seçimi yaparken öncelikle halının dokusuna dikkat etmeliyiz. Halının dokusu dikkat edilmesi gereken  bir ayrıntıdır ve kullandığımız parkeler içinde halımızı seçerken daha sert halı dokusuna sahip halıları seçmeniz daha iyi olabilir. Halılarda sert dokuya sahip olanlar  parke zeminler üzerinde kaymaz ve çok  rahat bir kulanımı olur  fakat bunun dışında sert bir yüzey zemini için tercih yapıyorsanız daha da yumuşak dokunmuş halı modellerini tercih edebilirsiniz.

Halı seçimi yaparken dikkatli olmakta fayda var. Kaliteli bir model seçebilirseniz eğer uzun yıllar bu modeli kullanabilirsiniz. Fakat aynı şekilde yapılan tercihin yanlış olması halinde kısa bir zaman sonra halıları değiştirmek gerekebilir. Peki, kaliteli halı nasıl anlaşılır? İdeal halı nasıl seçilir? Bu gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Dokuma Sıklığı: Halıların dokuma sıklığı son derece önemli. Bu noktada sık dokuma size daha uzun süreli bir kullanım imkanı sunacaktır. Bu yüzden de satın alacağınız halının dokunma aşamasını iyi araştırmalı ve ne sıklıkla dokunduğunu bilmelisiniz.

Kolay Temizlenebilme: Halılar en önemli konulardan birisi kolay temizlenip, temizlenmediğidir. Evde yapılan rutin temizliklerde yanlış halı seçimi temizlik süresini önemli ölçüde arttıracaktır. Süpürge ile pratik bir şekilde temizleyebildiğiniz halılar sizin için kolaylık, temizleyemedikleriniz ise bir nevi işkence olacak.

Ebat: Halı seçerken düşülen en büyük yanılgılardan birisi de halının ebatlarını yanlış seçmektir. Eve uyacak, kullanılan oda ile uyum sağlayacak boyutlarda halı seçmek için günümüzde halı markalarının evinize sizin seçtiğiniz birkaç modeli örnek olarak gönderip denetme uygulamasından faydalanmak gerekiyor. Böylece hem model hem de halıların büyüklüklerine karar verebilirsiniz.

Renk Seçimi: Halıların renginde büyük kararsızlıklar yaşanabiliyor. Oysaki bu konuda genel geçer kurallardan birisine uymak son derece faydalı olacaktır. Halılar ile perdeleri aynı ya da uyumlu renklerde seçerseniz evdeki genel dekorasyonunda çok daha başarılı olduğunu sizlerde fark edeceksiniz.

Yumuşak dokunmuş halıların temizliği sık dokunmuş halılara göre daha kolaydır. Temiz bir temizlik çalışması ile yumuşak dokunmuş halıların bakımlarını kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Son yıllarda baskı halı modelleri oldukça yaygınlaştı. Bu baskı halıların hem kullanışı bakımından ve hemde temizliği açısından diğer halılara göre daha avantajlıdır. Fakat baskı halılar bir dokuma halı yada pamuk halıya göre daha kalitesiz olduğunu unutmayın. Baskı halıların bazıları oldukça ince olduğu için çabuk toplanma sorunu da olabiliyor. Banyo ayda mutfak gibi sık sık yıkanmaya uygun bir halı alacaksanız baskı halı tavsiye edebiliriz.

Evimizin bireylerinin ve evlerimize gelen misafirlerin olmak üzere halılarımızın üzerinde birçok ayak geziyor dolayısıyla bu da dışarıdaki tozu ve kiri halılarımıza getiriyor. Kir, bir süre sonra sert dokuya yapışıp kalıyor ve temizlenmesi de neredeyse imkansız hale geliyor. Halılar bakteri biriktirme için oldukça uygun ortamlardır. Bu sebeple halılarınızı temiz tutmalısınız. Şunu da belirtelim ki temiz tutmaktan kastımız sürekli yıkamak yada deterjanlarla temizlemeniz değildir. Çünkü fazla deterjan faydalı bakterileri de öldürdüğü gibi insan sağlığına da zararlıdır.

Marka konusunda da dikkatli davranmanız gerekiyor ve piyasada isim yapmış olan çok sayıda marka olduğunu da belirtmek gerekiyor ancak profesyonel adreslerden hizmet almanız en azından daha uzun ömürlü halı modellerini sizlere sunacaktır. Verdiğiniz paranın karşılığını en iyi şekilde almak istiyorsanız sizler de az önce belirttiğim gibi markalardan yana tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Halı Alırken Alarjiye Dikkat Edin

Birçok insanda farklı alarjiler bulunuyor. Fakat alarji bir sebepten nüksetmediği için farkına varamıyoruz. Örneğin öksürme yada göz yazı gibi farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Halılar alarji tetikleme noktasında en belirgin eşyalardan biridir. Eğer evinizde alarji astımı olan bir birey varsa, anti alarjik halı almanızı tavsiye ederiz. Özellikle tüy ve toz yapmayan halıları tercih etmelisiniz.

Sizler için sektördeki en özel markaları ayağınıza kadar getiriyor ve tek bir çatı altında bu ürün gruplarını sizlere sunuyoruz.

Facebook Yorumları


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın