Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

127 views

Koltuk alırken nelere dikkat etmek lazım ?

Evlerimizin en önemli mobilyalarından bir tanesi koltuk takımlarıdır. Salonları ve misafir odalarının vazgeçilmezi olan Koltuk takımı çok fazla kullanıldığı zaman yıpranmakta ve kullanılamaz hale gelmektedir. Ayrıca yorucu bir günün ardından dinlenmek için koltuğunuza uzandığınızda da rahat edemezseniz o zaman daha da mutsuz olabilirsiniz. İşte bu gibi sorunlarla karşılaşmamanız için koltuk takımınızı alırken dikkat etmeniz gerekenler vardır.

Minderler seyyar ve yıkanabilir olsun: Sabit minderleri koltukların kılıfları çıkmaz. Dolayısı ile yıkanamaz. Eskiyen koltuk minderleri yada silmekten aşınan kumaşları değiştirme şansınız olmaz. Dolayısı ile koltuğun komple tamir olması gerekir. Ama minderler seyyar olursa, kılıfları hem yıkanabilir ve hem de eskiyince rahatça değiştirebilirsiniz.

Sünger Sertliği: Sert olan minderler rahat görünmese de, sağlık açısından en ideal minder ve yataklar sert olanlar olduğunu unutmayın.

Garanti: Koltuk aldığınız firmaya garantiyi muhakkak sorun ve ürünün faturasını almayı unutmayın. Aksi halde ürünü aldığınıza dair bir belgeniz olmaz.

Teşhir Ürünlerine Dikkat!: Bazı firmalar sipariş aldıkları koltukları teşhirden gönderir. Teşhir ürünleri hem kullanılmış olur ve hemde temiz olmayabilir. Bu sebeple evinize gelen koltuğu dikkatle inceleyin. Burada şunu da hatırlatalım. Firma koltuğu evinize teslim ederken, taşıma esnasında ürüne zarar verebiliyor. Ürünleri incelemeden teslimat yada irsaliye formunu imzalamayın.

Tarzınızı Belirleyin: Öncelikle koltuk takımı alacağınız zaman nasıl bir koltuk takımına ihtiyacınız var onu belirlemelisiniz. Daha sonra belirlediğiniz kriterlere uyan koltuk takımlarına göz atabilirsiniz. Salonların ve misafir odalarının şıklığı her şeyden önemlidir. Buralarda göze en çok çarpan şeylerde koltuk takımları olduğu için şık bir Koltuk takımı almalısınız. Ayrıca koltuk takımınızın rengi de odada bulunan diğer mobilyalar ile uyumlu olmalıdır. Bu sayede şıklığı yakalamış olacaksınız.

Konfor: Koltuk takımı alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir şey ise rahatlıktır. Televizyonunuzun karşına geçip koltuğunuza uzandığınızda rahat etmek önemlidir. Eğer koltuğunuza oturduğunuzda rahat edemiyorsanız o zaman o koltuk takımının da bir anlamı kalmaz. Bu nedenle rahatlığı da dikkat etmelisiniz.

Kalite: Dikkat etmeniz gereken belki de en önemli şeylerden bir tanesi koltukların kalitesidir. Koltuk yapımında kullanılan malzemelerin kesinlikle kaliteli olması gerekir. Özellikle yüzey kaplamaları sürtünmelere karşı dayanıklı olmalıdır. Bu sayede koltuk takımınızı uzun yıllar boyunca yıpranmadan kullanabilirsiniz. Sizde bunlara dikkat ettikten sonra koltuk takımınızı alabilirsiniz.

Mobilya alışverişleri yeni evlenirken, ev değiştirirken, ev alırken ve hayatımızda değişiklikler yapmak istediğimiz her dönemde karşımıza çıkıyor. Her yıl bahar temizliği yapılırken dahi mobilyaların eskidiği, yenilenmesi gerektiği söylenir ancak ekonomik kaygılardan bir türlü fırsat bulunamaz. Özellikle koltuk takımları salonda başköşede daima yerini korurken sürekli kullanılmaları sebebiyle aşınmaya uğrar ve yıpranırlar. Bu yüzden ne kadar ertelense de er ya da geç yenilenmeleri gerekir. Şimdiler de sunulan tasarımlar ise ihtiyaç olmasa dahi değişikliğe gidilmesini bilinçaltına yerleştiriyor. Çünkü hem kaliteli hem de farklı modeller insanlar tarafından fazlasıyla beğeni topluyor.

Mobilyaların sürekli alınabilecek bir ürün olmamaları sebebiyle uzun ömürlü olmaları gerekiyor. Kimi zaman aynı eşyalar bir evde on yıldan fazla kullanılabiliyor. Koltuk takımları seçilirken uzun süre kullanılmasından dolayı mutlaka kaliteye önem verilmesi gerekiyor. Kaliteyle beraber kolay temizlenmesi ve kullanım detayları da önem taşıyor. Çocuklu ailelerde sürekli lekelenmeler ve kirlenmeler eşyanın ömrünü kısaltabiliyor. Açık renk mobilyalarda leke hemen belli olduğu için sürekli silmek gerekiyor. Bu da yüzeyde aşınmaya sebep olabiliyor. Ancak koyu renk seçimler ya da kolay silinebilir kaplamalar çoğunlukla bu konudaki zorluğu gideriyor. Mobilya iskeletinin kalitesine de dikkat etmek gerekiyor. Çabuk kırılmayan, eklemleri sağlam olan iskeletler daha kullanışlı oluyor. Açılır kapanır kanepe ve koltuklarda ise bu aksamlara daha fazla önem verilmesi gerekiyor.

Evin Yapısı: Koltuk takımları alırken evin mimarisi de önem taşıyor. Çünkü özenilerek alınan birçok mobilya eve uygun olmaması sebebiyle kişileri rahatsız edebiliyor. Dizilerde görülerek alınan birçok tasarım kimi zaman aşırı yapay kalıyor ve hoş olmayan görüntüler ortaya çıkartıyor. Evin metrekaresi, kullanım alanı ve mimarisine dikkat etmek mobilya seçerken ve satın alırken daima müşterileri karlı çıkartıyor.

 

Koltuk imalatı

 

 

Facebook Yorumları


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın