Renkli Mutfak Dekorasyonu

34 views

Renk çılgınlığı özellikle son yıllarda dekorasyonun her alanında artış gösteriyor. Artan  monoton iş hayatının boğuculuğundan kurtulmak isteyenler, çareyi evini renklendirmekte buluyor. Eğer siz de yaşamınızın grileştiğini düşünüyorsanız bu durumu düzeltmek için evinizi renklendirmekten başlayabilirsiniz.

Renkli mutfak modelleri

Bordo renkli mutfak dekorasyonu son senelerde çok ilgi görmeye başladı. Özellikle modern mutfak tasarımlarında bu rengi bolca görmemiz mümkün. Bordo rengi ile en uyumlu renklerden biri de hiç şüphesiz beyazdır. Burada da parlak mutfak dolap kapakları ile beyaz kulplar güzel uyum sağlamış görünüyor.

Renkli dekorasyon tarzının kullanıldığı en fazla yer ise mutfak oluyor. Bu durumun nedeni ise mutfağın hakimiyetinin bayanların elinde olması olarak yorumlanabilir. Bayanlar için bir tutku olan renkler, onların en çok kullandığı yerde kendini gösteriyor. Bu renkli mutfak modelleri sayesinde,içlerinde kendini huzurlu hissettikleri bir ortamda birbirinden lezzetli yemekleri sunuyorlar.

Mavi sevenler için ideal bir mutfak modeli. Mavi renginin özelliklerinden biri de iç açıcı ferah bir rengi vardır. Özellikle ufak mutfaklarda bu tarz renkleri tercih etmenizi ve koyu renklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer siz de renkli mutfak dekorasyonu yapmak istiyorsanız, rengarenk mutfak dekorasyonlarını deneyebilirsiniz. Hem içinizi ferahlatacak bir görünüm oluşturmuş olursunuz hem de klasik mutfak modellerinin sıkıcılığından kurtulursunuz. Eskiden beri kullanılan ve artık standart halini alan sizin de sıklıkla gördüğünüz kahverengi mutfaklar artık tercih edilmiyor. Orta yaş ve üzeri tarafından belki yine kullanılmaya uygun olsa da gençler tarafından sıfır ilgi çekiyor diyebiliriz. Eğer renkli bir mutfak dekorasyonu yapmaya karar verdiyseniz tabiki dikkat etmeniz gereken kriterler olacaktır.

Mutfağınızın zemini parlak beyaz fayanslardan oluşuyor ise bu fayansların bazı kısımlarına siyah da ekleyerek sade ve dikkat çekici bir renk kombinasyonu yakalarsınız. Beyaz ve krem renginin ağırlıklı olduğu bir mutfakta pembe yada mor renkli mutfak dolapları kendini ortaya çıkarır.

Rengarenk mutfak dekorasyonu demek her rengi kafanıza göre kullanmak demek değildir. Elbette kendi sevdiğiniz renkleri göz önünde bulunduracak ve de dekorasyonu ona göre yapacaksınız ancak dekorasyon demek birbiriyle uyum içinde olan mobilya ürünleri demektir. Mutfağınızdaki her mobilyanın birbiriyle olan uyumuna dikkat etmelisiniz. Örneğin; seçtiğiniz renklerin birbiriyle uyum içinde olması gerekmektedir. Rastgele seçtiğiniz renkler kötü bir görüüm oluşturacaktır. Ancak bazı ayrıntılara dikkat ederek yaptığınız dekorasyon sizin için muhteşem bir görünüm oluşturacak ve içinde bulunduğunuz her an içinizi ferahlatacak bir ortam oluşturacaktır. Renkli mutfak tasarımları örneği verecek olursak; mutfak dolabınızın tezgah bölümüyle,çekmece bölümlerinin birbirinden ayrı renklerde, ancak birbiriyle uyum içinde bulunmasını sağlayabilirsiniz.Örneğin; mutfak dolabınız açık yeşil iken; dolap kapaklarını sarı renkte seçebilirsiniz.Mutfakta halı bulunduruyorsanız onu da kırmızı seçebilirsiniz.

Mutfaklar bayanların en çok zaman harcadığı alanlardan biridir. Bu sebeple burada tercih edilen renklerin mavi, pembe, açık yeşil gibi hareketli rengarenk renkler olması gerekiyor. Pembe dolaplı bir mutfakta ortaya ahşap renginde doğal görünümlü bir masa koyabilirsiniz. Tezgahların üzerine çeşitli baharatlık ve dekoratif surahi tarzı eşyalar koyarak şık bir tasarım yapın.
Bayanların en çok vakit harcadığı ve en çok yorulduğu mekanlardan biri olan mutfakta yeşil gibi dinlendirici bir rengin tercih edilmesi isabet olur. Yeşilin mutfak dolapları yanında duvarda mavi rengi ve diğer kısımlarda beyaz yada krem rengi tercih edebilirsiniz. Duvar dekorasyonu olarak bir tablo yada raf kullanabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın