Retro Tarzı Oturma Odası Dekorasyonu

136 views

Retro tarzı mobilya konulu yazımıza hoşgeldiniz. Vintage ve retro tarzı oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır? Bu yazımızda önerileri eşliğinde retro dekorasyon modelleri ile size bazı fikirler sunuyoruz.

Retro tarzı mobilya ne demek?

Siz değerli ziyaretçilerimize önce bu sorunun cevabını verelim. Retro tarzı geçmişten günümüze kadar gelen mobilya tarzlarının günümüze uyarlanmış halidir. Hepinizin bileceği üzere, her dönemin bir mimari yapıları, giysileri, takıları, aksesuarları olduğu gibi dekorasyon ve tasarım kültürü de vardı. Bugünün de kendine özgü bir dekor tarzı bulunuyor. Retro aslında eski ve geçmiş zamanı temsil eder.

Vintage dekorasyon tarzı sadelikten uzaktır. Bolca renk ve desen bulunur. Eğer sade bir oda tasarlayacaksanız fakat retro dizaynı da hoşunuza gidiyorsa, kırlent ve minderlerle yada çerçeve gibi duvar aksesuarları ile bu tarz bir oturma odası dekorasyonu yapabilirsiniz.

Retro ve Vintage kırlentler yada yastık kılıfları arıyorsanız WWW.SARKDEKORASYON.COM ile irtibata geçebilirsiniz. Çünkü firma tamamen bu tarz minder ve yastık takımları üretmektedir.

Her ne kadar ülkeden ülkeye değişse de zaman bakımından her ülkenin dekorasyon trendi değişir. İşte retro tarzı geçmişteki bu trendleri günümüze taşıyarak oluşturulan canlı renklerin ağır bastığı mobilya gruplarıdır.

Retro tarzı dekorasyon 1950-80 aralarında fenomen meydana gelen dekorasyon unsurlarının mekanlarında o dönemlerin havasını yansıtmak isteyenler aracılığıyla mekanlara uygulanmasıdır. Bu stilde sarı ve portakal rengi tonları, koyu mavi, kırmızı ve mor benzeri renkler sıkça kullanılır ve meydana hayret verici bir görünümü meydana gelen işlek ve iddialı mekanlar çıkar. Retro mobilya modellerinde kullanılan malzemeler krom, plastik, formika ve fiberglastır.

Aşağıda bulunan foto galeride bazı retro tarzı mobilya tasarım örnekleri bulunmaktadır.

Güzel bir retro tarzı oturma odası yaratmak isterseniz yapabileceğiniz uygulamalardan biri şu şekilde olabilir: Tavan ve taban beyaz olsun, duvarlara ise koyu mavi taban üst kısmına beyaz desenli duvar kağıdı uygulayın. Beyaz tüller astığınız pencerenin önüne iyi bir krem rengi oturma grubu yerleştirin. Dekorasyonu koyu kahverengi çekmeceli masa , onu alçak bir konsol birden çok beyaz şık aksesuar ile tamamlayın. Duvara kahverengi bir şık duvar saati asın, kanepe ve koltukların üst kısmına de birden çok mavi beyaz şık yastık serpiştirin.

Aydınlık, ferah ve eğlenceli bir görünümü oluşturan retro tarzı oturma odası için çiçekli bir ahşap kanepeyle düz rengarenk koltukları birlikte kullanabilir; pencerelere rengarenk -çizgili perdeler, duvara da kanepenizin ahşap rengiyle uygun çerçeveli renkli bir fotoğraf asabilirsiniz. Bu görünüme ahşap ayaklı birden çok cam masa , çizgili puflar ve renkli çiçekli bir abajur da eşlik edebilir. Mobilya ve aksesuarların renk ve desenli görünümünü dengelemek için duvarları, tavanı ve tabanı açık rekte tutmalısınız.

Facebook Yorumları


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın