Suntalam nedir? suntalam nasıl yapılır?

708 views

Mobilya sektörü teknolojinin de gelişmesiyle birlikte her geçen gün yeni bir şeylerle karşımıza geliyor. Eskiden pek tercih edilmeyen, sağlamlık noktasında kafalarda büyük soru işaretlerine sebep olan suntalar, artık teknoloji sayesinde kullanışlı hale getirilmiş durumda diyebiliriz.

Normalde şartlarda suntalar çok çabuk su çekmesi ve şişme yapması sebebiyle kullanışlı olmaktan çok ama çok uzaktı. Suntanın kullanıldığı mobilyaya özel ilgi gösterilmesi ve sudan ya da ısıdan korunması gerekiyordu. Aksi halde mobilyanın bir anda kullanılamaz hale gelmesi işten dahi olmayacaktır. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte suntaların üzerine lamine kaplamalar yapılmaya başlandı. Her iki yüzeyine de 0.8 mm kalınlığında lamine kaplama uygulanıyor ve böylelikle suya karşı dayanıksız olan sunta bir anda hem suya hem de ateşe karşı son derece dayanıklı hale getiriliyor.

Mobilya sektörünün yeni gözdesi olan suntalam maliyetleri düşürmesi sayesinde piyasaya da önemli bir etki yaratmayı başardı. Dayanıklılık konusunda alternatif ve pahalı ürünler kadar başarılı olsa da fiyat/performans açısından oldukça başarılı diyebiliriz.

Suntalam mobilya alınır mı?

Güvenilir bir firma olduktan sonra neden alınmasın. Sunta demek kalitesiz malzeme demek değildir. Her suntalamın 1. 2. kalitesi var.

Suntalam Mobilya boyanır mı?

Suntalam boyanmaz. Dış kısmı kaplamadır zaten.

Sunta malzemeden yapılmış her ürün kalitesizdir diye birşey yok aslında. Bir mobilyanın ana hatları gürgen ağacı yada kayın ise diğer kısımların mdf yada sunta olması birşey ifade etmiyor. Sunta malzemeden yapılmış bir dolap, kanepe, komidin, şifonyer, gardrop, ayakkabılık eğer ince suntadan yapılmamışsa rahatlıkla kullanıma uygundur. Dez avantajları var mı? Elbette var. Mesela nemli ortamlarda çabuk dağılır. Odanızda rutubet varsa, her şeyden önce kendi sağlığınız tehlikededir. Önce bunu belirtelim. Sonrasında suntadan yapılmış mobilyalarınız tehlikede olur :). Bir diğer dez avantaj ise, ürünlerin ağır olmasıdır. Aslında boyalı cilalı mobilyaların da kendine göre dez avantajı var. Mesela en ufak bir çarpmada boya kırılır. Bu şekilde mobilyaların her tarafında yaralar oluşur. Suntalam bu konuda daha sağlıklıdır. Mesela cilalı mobilyaların üzerine sıcak bir bardak dahi koyamazsınız. Ama suntalam bu konuda o kadar hassas değildir.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın