Mutfak aydınlatma nasıl olmalı (püf noktası ve farklı fikirler)

171 views

Mutfak dekorasyonunuzu sadece küçük değişikliklerle muhteşem ve göz alıcı bir hale getirebilirsiniz.Bu değişikliklerden en güzeli de aydınlatma konusunda olan değişiklerdir.Hem yapabileceğiniz değişiklik örneklerinin geniş olması hem de size yüklü bir masraf çıkarmayacak olması bakımından adeta idealdir.Eğer siz de hep aynı görüntüyü görmekten sıkıldıysanız ve mutfağınızda değişiklik görmek istiyorsanız, size bu yazımızda vereceğimiz fikirleri dikkate almanızı öneriyoruz.

Mutfak aydınlatma armatürleri

Aydınlanma, odanın dekorasyonunu, genişliğini hatta mekanın kullanım fonksiyonlarını etkileyen önemli bir detaydır.Doğru bir aydınlanma yöntemi ile is yerinizde ya da evinizde daha verimli olabilir ve daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.Işığın yoğunluk oranını odanızın büyüklüğüne Gore ayarlayın.Eğer büyük bir odaya sahipseniz daha çok aydınlatmaya ihtiyaç duyarsınız.Odanızın tavan yüksekliği ve büyüklüğü aydınlatma için önemlidir.

Alçak lambederler ya da sarkıtlar tavanınızı daha alçak göstererek daha rahat aydınlanmanızı sağlar.Dar olan odalarınız için tavandan spot aydınlatma kullanabilirsiniz.Işık odanızı dikey ve yüzey olarak vurgulayarak daha geniş görünmesini sağlar.

Oturma odaları genellikle rahatlamak,televizyon izlemek,kitap okumak,müzik dinlemek ve eğlenmek için kullanılır.Bu yüzden oturma odasında ruh halinize göre ayarlayabileceğiniz ışık kombinasyonu yaratabileceğiniz mobil aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

Çalışırken ya da kitap okurken ihtiyaç duyulan ışık kişiden kişiye değişmektedir.Bu nedenle aile bireylerinin farklı ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır.Parlak ışıktan soluk bir ışığa geçmek gözlerde yorgunluğa ve rahatsızlığa neden olacaktır.Bu yüzden odalardaki aydınlatmaların tonlarının ayni olmasina dikkat edin.

Mutfak aydınlatması yaparken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.Gereğinden fazla yaptığınızda ortaya çıkacak görüntü kirliliğiyle karşılaşmak istemiyorsanız ölçüyü bilmenizi temel şart olarak söyleyebiliriz.Hangi aydınlatmayı nerede kullanacağınızı iyi bilmelisiniz.Eğer lüx bir görünüm yaratmak istiyorsanız mutfak dolabınızın kenarlarını led ışıklarla süslemeniz mutfağınız için harika bir görüntü oluşturabilir.Bu yöntem klasik de olsa hala tercih edilmeye devam ediyor.Eğer daha farklı ve özgün bir fikir istiyorsanız size ilginç figürlerden oluşturulan ışıklandırma tasarımını önerebiliriz.Bunun hakkında bir fikriniz olmadığını düşünürek size kısaca bilgi vermek gerekirse,ufak ışık parçacıklarıyla mutfak duvarınızda figürler oluşturmak diyebiliriz.Eğer ilginizi çektiyse hemen size yakın bir mobilya veya aydınlatma mağazasına giderek bunlar hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Mutfak aydınlatma sistemleri ve ürünleri 

Mutfaklarda aydınlatma sistemleri ve ürünleri ile şık mutfak görünümleri elde edebilirsiniz.  Bunun yanı sıra ise ışığın da yan taraftan gelmesi önemlidir. Genel olarak ise sarkıt aydınlatma sistemleri kullanılır ve mutfdak spot ışıkları ile mutfaklara daha soft bir görünüm elde edebilirsiniz. Mutfak ışıkları beyaz ve açık sarı tonlarda olmasına özen gösterin. Mutfak aydınlatma sistemleri ile birlikte ışığınızı  doğrudan doğruya yansıtmak için dekorun doğru yapılması önemlidir. Bu durumda ise açık renkli mutfak dolaplarında  ise beyazın mat tonlarını kullanabilirsiniz.

Mutfak aydınlatma modelleri

Resimleri tam boy görebilmek için lütfen galeriye tıklayın.

 

Duvar ve mutfak dolabı gibi yerlerin aydınlatmasından bahsettikten sonra tavan aydınlatmasında yapılacak değişiklere geçebiliriz.Eğer bir avize kullanmıyorsanız mutlaka ampülünüzü şık duran bir avizeyle değiştirmelisiniz.Bunun dışında tavan kenarına yaptıracağınız şık ve asil duran ışıklandırmalardan kullanabilirsiniz.Bunları dilerseniz renkli dilerseniz de sade olarak kendi zevkinize göre seçmeniz yeterli olacaktır.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın