Mutfak için perde modelleri

2.177 views

Mutfak perdesi modelleri, mutfak dekorasyonları için olmazsa olmaz niteliktedir. Mutfak perde modelleri çoğunlukla beyaz ve krem renklerden  oluşmasının yanı sıra, yeşil, kırmızı ve sarı gibi diğer renkler ile  mutfak tasarımlarında bütünleştirici bir etkiye sahip. Günümüzde en büyük ev sorunlarından birisi alan. Artık 3+1, 4+1, 5+1, 6+2 odalı ve 150, 180, 200, 220 metrekare alanlı evler inşa ediliyor. Odalar eskisi gibi dar ve karanlık değil. Fakat bunun yanı sıra büyük şehirlerin merkezlerindeki kadim semtlerde durum tam tersi.

Her ne kadar evler yenilense de binalar yıkılıp yenisi yapılsa da alan dar ! Şehirlerde yaşayan insanımızın büyük bir kısmı 85-110 metrekare alanı bulunan evlerde yaşıyor. Peki tüm bu bilgilerin Mutfak Perde Modelleri konusu ile ne ilgisi var ? Çok ilgisi var değerli okurlar… Perde modelleri odanızın geniş görünmesini ve aydınlık olmasını sağlar. Evlerin çoğunda mutfaklar kare şeklinde değil dikdörtgen şeklindedir. Yeni mutfakların eni dar, boyu uzun ve tek pencerelidir. Bir çoğunda ufak bir balkon da bulunur. Balkonun kapatılarak mutfağa eklendiği evlerin sayısı az değildir. Mutfak perde seçimi bu handikapı azaltarak fırsat yaratabilir. Perde modelleri özenle seçilmelidir. Renkler, desenler, ölçüler mutfağınızın görünümünü etkiler.Bu konuda her zamankinden daha fazla özeni göstermeniz gerektiğini söylüyor ve örnek resimlerimizin size bir fikir vereceğini belirtiyoruz.

Mutfak perdesi modelleri

Son zamanlarda mutfak perdesi modellerinin ilk sırasını her zaman olduğu gibi yine  stor perde ve jaluzi perdeler oluşturmaktadır. Jaluzi ve stor perdelerden arkasından, zebra perdeler ve  cam boyunca katlanan tül perdeler ve yarım boy desenli perdeler gelmektedir.

Desenli mutfak perdesi modelleri

Jaluzi ve stor perdelerin mutfak dekorasyonunda en çok tercih edilen  perde olmasının  nedeni kolay bir şekilde açılıp ve kapanması, kullanım rahatlığı ve mutfağı daha modern göstermesidir.

Klasik mutfak perdesi modelleri

Mutfak Dekorasyonunda Perde Seçimi

Odalardan  ve salonlardan değişik olarak mutfaklar için perde seçimi yaparken  daha çok özen gösterilmelidir.

  1. Mutfaklar evimizdeki başka odalara kıyasla daha çok ışık ve hava alması gereken yerlerdir. Mutfaklarda kalın perdeler kullanılması kötü durduğu içim  çok fazla güneş alan mutfaklarda güneşlik alternatif olarak kullanılabilir.
  2. Mutfak perdesinin kolay yıkanması gerekir. Bunun için Sentetik dokumalı stor perdeler, ahşap jaluziler veya alüminyum katlamalı jaluzi perdeler tercih edilebilir.
  3. Eğer mutfağınız için kumaş perde tercih ediyorsanız, kısa ve açık renkler ilk tercihiniz olmalı.

Stor mutfak perde modelleri

Mutfak perde modelleri ve çeşitleri ile sizlere bu konudaki seçim yapmanızda kolaylık sağlayacak bazı maddeler paylaşmak istiyoruz. Özellikle hanımlar perde seçimlerinde beylere göre titiz davranırlar ve yazımızın devamını mutlaka okumalarını öneriyoruz. Hadi başlayalım.

Herkesin Zevki Farklıdır

Farklı zevklere sahip olsak da mutlaka her bütçeye uygun şekilde bir model mutlaka bulacaksınız. Ev dekorasyon alanında olmazsa olmazımız perdeler ile komşularımızın meraklı bakışlarından kurtulacağınız gibi hangi modeller size daha çok yakışabilir detaylı bir şekilde sizlere anlatalım.

Mutfak perde modelleri seçerken kalın ve ışığı az miktarda mutfağınıza alabilecek perdelerden uzak durmanızı öneririz. Beyaz ve bu renge yakın olanları tercih etmenizi öneririz. Tabiki renkli işlemeler ile göz zevkinize hitap edecek modeli en iyi siz kendiniz seçeceksiniz. Belkide oryantal kumaşlar yerine daha sade tasarımlı, ince perdeleri seçmek daha uygun olabilir. Yarı şeffaf yada stor perde şeklinde pilili olarak asılan güneşlikler dışarıyı net bir şekilde görmenizi engelleyebileceği gibi, güneş ışınlarını da daha az girmesini sağlar.

Bu sene hangi renkler moda gibi internette araştırma yapıp, o tarz renkler ile işlenmiş perdeler yeni yıla daha hareketli girmenizi sağlayabilir. Mutfak küçük ise açık tonlu renkleri seçmeniz durumunda daha aydınlık bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Mutfağınız büyük ise koyu renklerin ağırlık kazandığı seçimlere odaklanmanızı öneririz. Bu sene trend olan modeller ise; bambu, doğal lifli malzemeden üretilen stor perdeler ve deniz yosunu modeli olduğunu ekleyelim. Stor perdede karar kılacaksanız eğer kumaş perdelerde olduğu gibi katlanmasında sorun yaşamayacaksınız.

Yuvarlak Kesime Ne Dersiniz?

Yuvarlak kesim stor perdeler ile peri masalındaki baloya davetli olan prenseslerin şıklığını evinize yansıtmaya ne dersiniz. Mutfağınızdaki pek çok nesne düz çizgilerden oluşur (kare, dikdörtgen gibi) yuvarlak kesimli stor perde modellerini mutlaka inceleyin ve aklınızda mutlaka güzel bir şeyler belirecektir. Tasarımlar arasında şüphesiz amerikan mutfak modelleri de önemli bir yer tutar. Ama biz sizleri kaliteyi uzaklarda aramak yerine bu yazımızdaki teknikler ışığında, birkaç tane mağaza gezerek ve acele etmeyerek size en uygun olan seçimi bulacağınızdan eminiz.

En şık mutfak perdesi modelleri

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın