Dekorasyonun en önemli tamamlayıcısı perde modelleri seçimi

377 views

“Evi ev yapan en önemli detay nedir?” sorusunun tek kelimelik cevabı hiç şüphesiz ki: Perde! Yolda yürürken, perdeleri olmayan bir ev gördüğünüzde muhtemelen bu evin boş olduğunu düşünürsünüz. Ya da yeni taşındığınız bir evde tüm eşyaları yerleştirmiş olsanız bile, perdeleri taktığınızda içinize ayrı bir huzur dolar. Peki, biz dekorasyon yaparken perde seçimlerimize yeterince önem veriyor muyuz? Kullanışlı ve şık bir görünüm için dikkat etmemiz gerekenler neler? İşte, bu soruların cevapları…

Dekorasyona Asalet Katan Fon Perdeler

Yılların eskitemediği dekorasyon trendlerinden birisi, pencere önlerindeki tüllerin yanında boylu boyunca uzanan fonlar… Farklı renk ve dokularda tercih edebileceğiniz bu fonları dilerseniz renso, perde mandalı veya tutacağı gibi aksesuarlar yardımı ile kolayca sabitleyebilir; ya da serbest bırakarak pencere önlerinde modern bir görünüm oluşturabilirsiniz. Dekorasyona uygun olarak yapacağınız fon seçimlerinde mekânda bulunan diğer döşemeli ürünlerin kumaş türlerini, renklerini ve desenlerini dikkate almanız şart. Bu anlamda halı, koltuk, berjer ve sandalye gibi eşyaların kumaşlarına ait numunelerle ürün seçimini gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır. Geniş bir salonda, koyu renkli kadife perde modelleri ile son derece şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Ancak dar mekânlarda ağır kumaşlar ve koyu renkler basık bir etki yaratmanıza neden olur. Bunun önüne geçmek için keten ve polyester esaslı, daha hafif yapıdaki açık renkli fonlara yönelebilirsiniz. Desen seçiminde ise, modern mekânlarda düz veya geometrik desenli ürünleri değerlendirebilir; klasik mekânlarda ise floral veya damask desenli fonlarla mekanın dekorasyonunu zenginleştirebilirsiniz.

Tül Perdeler ile Gün Işığından Maksimum Verim Alın

Modern ev dekorasyonunda mekân gereksinimlerini karşılamak için doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmak adına yapabileceğiniz ilk şey, gün ışığından olabildiğince fazla yararlanmak. Ancak, bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise mahremiyet. Bu iki önemli noktayı baz aldığınızda, en ideal çözüm olarak tül perdeler karşınıza çıkıyor. Yarı geçirgen görünümü sayesinde gün ışığından yararlanmanızı sağlayan tüller, mekânda ışık yanmadığı sürece içerisinin görülmesine de engel oluyor. Düz tüllerin yanı sıra puantiyeli, çizgili, kareli gibi farklı desenlerin bulunduğu tül seçenekleri de mevcut. Ayrıca, doku olarak da keten, polyester, dantel gibi farklı tül alternatifleri bulunuyor. Bu tül çeşitleri arasında seçim yaparken mekânın genel dekorasyon stiline de mutlaka dikkat etmelisiniz. Klasik dekorasyonlarda polyester ağırlıklı tülleri seçebileceğiniz gibi, modern ve minimal alanlarda keten tülleri deneyebilirsiniz.

Renkli ve Kaliteli Çocuk Odası Perdesi Seçimi

Diğer mekânlardan farklı olarak çocuk odası için perde seçiminde hem malzeme kalitesine hem de tasarıma ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Çocukların motor gelişiminde önemli bir yer tutan renk ve desen kurguları, farklı perde modellerinde de karşınıza çıkıyor. Onların gelişimini destekleyici renk ve desenlerle bezenmiş, dekorasyonla ve çocukların hayal dünyasıyla uyumlu ürünler, çocuk odası için tercih edebileceğiniz en ideal alternatifleri oluşturuyor. Bunun yanında çocuk odasında kullanacağınız döşemelik ürünlerin yanmaz ve kolay temizlenebilir özellikte olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu anlamda leke tutmayan fon ya da tül seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Hayat Kurtaran Stor Perdeler

Genellikle ofis, çalışma odası ve mutfak gibi alanlar için tercih edilse de stor ürünleri evinizin veya iş yerinizin herhangi bir bölümünde kullanabilirsiniz. Modern bir salonda sade tasarımlı zebra storlarla gün ışığını özgürce kontrol edebilir; mekânın sportif tarzını ikiye katlayabilirsiniz. Sık sık havalandırmanız gereken mutfaklarda stor perde ile kullanım kolaylığı yakalayabilir; çocuk odasında rengarenk desenli storlarla eğlenceli bir atmosfer yaratabilirsiniz. Dilerseniz, blackout veya güneşlik olarak satılan storları, yatak odanızda da kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm perde modelleri, Koçtaş’ta sayısız ürün seçeneği ile sizleri bekliyor. Kornişe takılabilen veya rustik modellerden dilediğinizi seçip aksesuarları ile birlikte Koçtaş web sitesinden kolayca sipariş edebilirsiniz.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın