Oturma odası dekorasyon örnekleri

484 views

Evinize bambaşka bir hava katmak istiyorsanız,oturma odanız için birbirinden güzel dekorasyon örneklerine mutlaka göz atmalısınız.Her zevke ve her bütçeye hitap edecek çeşitlilikte olan dekorasyon modellerinden mutlaka kendinize uygun olanını bulabileceksiniz. Eğer hazır dekorasyon modelleri arasından seçmektense her bir parçayı kendi zevkinize göre kendi ellerinizle ayarlamak istiyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumalısınız.Eğer yardım almadan veya gerekli kriterlere dikkat etmeden dikkatsizce oturma odası tasarımı yaparsanız sonuç hüsran olabilir.O yüzden en iyisi ve en mantıklısı işinizi garantiye almak olacaktır.

Oturma odanızı seçerken öncelikle kaliteye büyük bir önem vermelisiniz.Sıradan ve kalitesiz mobilyalarla arasında fiyat açığı olsa da eğer uygun zamanda uygun yerdeki indirimleri yakalayarak bu farkı kapatmanız mümkün olacaktır.Ne olursa olsun asla kalitesiz ürün tercihi yapmanızı önermiyoruz.Kalite dışında dikkat etmeniz kriterler ise tabi ki uyumu sağlamak olacaktır.Eşyalar arasında en büyük ve en önemli uyum ise renklerin birbiriyle uyumudur.

Sevdiğiniz renkleri bilinçsizce sırf seviyorsanız diye oturma odanızda kullanmak görüntü kirliliği oluşturabilir.Bu yüzden odanızda kullanmak istediğiniz renklerin birbiriyle olan uyumunu iyi gözetmelisiniz.Özellikle birbirinin tamamlayıcı olan renkleri bir arada kullanırsanız muhteşem bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.Bunun dışında tek bir renge hayranlık duyuyor ve odanızda sadece bir rengi kullanmak istiyorsanız o rengin aynı tonlarını kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz.Bunun yerine örneğin koyu mavi bir perde kullanıyorsanız  halınızı da açık mavi kullanmanız harika bir uyum meydana getirecektir.

İlk Önce Planınızı Belirleyin

Kendi ruhunuzu yansıtabilmeniz adına evinizi değiştirmeden önce düzgün bir planlama yapmanız gerekir. Kendinizde bir ana tema belirlemekle ilk adimi atmalısınız. Bu sayede evi bir bütün olarak ele alacak ve ayrıntıları daha rahat değerlendirebileceksiniz. Evinizdeki eşyalarınızın tarzını göz önünde bulundurmanız da şart. Diğer odalarla da bir bütünlük taşımalı mekânınız.

Dekorasyon dergilerinden bu konu üzerine yârdim alabilir, fikir alabileceğiniz yerlere gidip, değişik renk ve desenlerde kumaş örnekleri, döşeme numuneleri alabilirsiniz. Bunları evinizdeki eşyalarla kombine ederek ortamınızın havasını değiştirebilirsiniz.

Bulunduğunuz mekâna değişik gördüğünüz abajur, ayna, küçük ve farklı aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Evinizdeki eşyalar, antika görünümü taşıyorsa, yine eskitme ashap ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Aklınızda planınızı tamamladıktan sonra, bütün eşyaları çıkarıp nereye ve nasıl yerleştireceğinizi, hangi eşyaları kullanacağınızı tespit edin ve ona göre bir yol izlemeyi unutmayın.

 

Farklı Renk Ve Desenler

Sade ve tek bir renk belki de ortamınızda yaptığınız hiçbir değişikliği göstermeye yetmeyecek. İyisi mi siz öncelikli tercihinizi çevrenizdeki renk cümbüşünün en gözde oncusu doğadan yana kullanın ne dersiniz?

Eğer daha rahatlatıcı bir ortam istiyorsanız, pastel renkleri tercih etmelisiniz. Duvarınız ve eşyalarınız arasında renk uyumunda yumuşak bir geçiş olmalı. Kullandığınız rengin ayni marka ve seriden olmasına önem gösterin. Aksi halde tonlarında farklılıklar olabilir ve size istediğiniz sonucu sağlamayabilir.
Kanepelerinize uyumlu farklı minderler hazırlatabilirsiniz. Değişik desenler sayesinde de yeni bir takim almış havası verebilirsiniz.
Eğer, mekânınızın yaz kıs uyumlu olmasını istiyorniz ana hatları tek renk kullanın ve kırlent, perde, sehpa örtüsü gibi ayrıntılarda uyumlu renklerdeki desenleri tercih edin. Ayrıca, duvarlarınızı boyarken de geçtiğiniz kat şayisi önemlidir. Çünkü az ya da çok olması durumuna göre tonu da değişecektir.
Ferah bir atmosfere sahip olmak için kesinlikle koyu tonlardan kaçınmalı ve daha hafif, sade geçişli renklerden yararlanmalısınız.

Küçük oturma odası dekorasyonu

Küçük odalara sahip bir eviniz mi var ve bu evinizi olduğundan daha fazla geniş göstermek istiyor musunuz o zaman size bir kaç önerimiz olacak. Genellikle küçük ailelerin tercihi küçük evlerden yana olur ısınması ve temizliğinin daha kolay olmasıdır amaç ancak bu küçük evlerin sorunu aldığınız eşyaları hiç bir yere sığdıramaz ve adeta evin içerisinde boğulursunuz.

Küçük Odaları Geniş Gösterecek İpuçları: Önerilerimize başlamak gerekirse daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere ilk dikkat etmeniz gereken konu evinizin rengidir renk ferah mekanlarda oldukça önemlidir bu nedenle koyu renklerden olabildiğince kaçınmanız gerekiyor diğer bir önemli nokta ise gerektiğinden fazla eşya kullanmamanız mesela şu anda tasarımlar o kadar genişledi ki örneğin aldığınız bir sehpanın aynı anda tek bir hareketle masaya dönüşebiliyor yani aynı anda bir çok işlevi görecek eşya almalısınız.

Bu sayede evde daha çok yer açmış olacaksınız. Eşya seçerken de renklerini gözlerinizi yormayacak şekilde açık renklerden seçerseniz size ferahlık ve genişlik sağlayacaktır.

Oturma odası dekorasyonu örnekleri

Küçük odaları için artık olağanüstü mobilya tasarımları hazırlanıyor. Bir mobilyayı çok amaçlı kullanabilmeniz mümkün oluyor. Küçük bir sehpa olarak düşündüğünüz aksesuar kocaman bir masaya dönüşebiliyor ya da eskiden olduğu gibi kocaman kütüphanelerin yerini duvara asılı küçük dekoratif bir düzenek alıyor.

Evet büyük bir ev alma hayalinin artık neredeyse yalan olmaya başladığı günümüzde zor güç çalışıp bir ev ediniyorsunuz aldığınız evde malum küçük oluyor bu seferde eğer eşyalarınız eski ise eve sığdırmaya çalışıyorsunuz yeni alacak iseniz minyatür eşyaları seçmek zorunda kalıyorsunuz.

Kısaca küçük odaları dekore etmek başlı başına bir sorundur ve bu soruna ilaç minyatür eşyalardır. Evinizde kullanımlık bir alan oluşturmak istiyorsanız mutlaka bunu yapmalısınız.

 

 

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın