İran halısı modelleri

3.189 views

Bu yazımızda sizlere İran tebriz halısı modelleri ile alakalı olarak önemli bilgiler sunacak ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Dünya genelinde meşhur olan halı modellerinden birisi olarak dikkat çeker. Diğer bir adı ise Acem halısı olarak bilinir. yaygın ismi de bu şekildedir. Acem halısı modelleri genel olarak dünya genelinde en pahalı şekilde satılan modellerden birisi olarak dikkat çeker. Görüntüsü itibari ile müslümanlık tarihinde yaygın olarak gördüğümüz klasik motifler incelenir. El işçiliği son derece önemlidir. İran halısı fiyatları ülkemiz genelinde olduğu gibi dünya genelinde de ortalama 100.000 TL gibi fiyatlara kadar yükselebilen tamamı ile el dokuması halı modellerinden birisi olarak da dikkat çeker.

sik-iran-halisi-modelleri-600x449

Modern el dokuma İran halısı özelliği yün ipliği ve ipek kullanılarak yapılıyor olması ve genellikle İran ve Türk düğüm teknikleri ile dokunmaktadır. Dünyaca ünlü tasarıma sahip halıların bitkisel boyalarla renklendirilmesi de ayrı bir özelliğidir.

Pamuk üzerine yün dokuma özelliği yanında, yün üzerine yün çalışılmış modelleri de bulunuyor.

İran Halısı Resimleri

İran Halısı Koleksiyonu

İran Halısı Özellikleri

İran Halısı Modelleri

İran halısı genel olarak İran düğümü ve Türk düğümü karışık olarak hazırlanan ürünlerdir. İran halılarının tarihi genel olarak 2500 yıl kadar öncesine gitmektedir. Dünya genelinde en eski müslüman medeniyetler tarafından dokunan el yapımı halılardan birisidir ve kesinlikle makine eli değmez. Pers dönemi uygarlıklarında da fazlası ile tercih edilen bir halı türü olduğu bilinir. Genel olarak saray tipi halılar sınıfında incelediğimiz için maddi değeri bu neden dolayısı ile de son derece değerlidir. Halı her ne kadar pahalı olursa olsun gözünüze sandığınız kadar büyük bir halı olmayacaktır. Tek farkı maddi olarak çok ciddi fiyatlardan satılmasıdır. Bunun nedeni tamamı ile el dokuması olmasıdır.

İran halısı özellikleri içerisinde farklı olarak bir şey sayamayız. Saray halıları gibi görünüme sahiptir ve genel olarak evlerimizde kullandığımız kullan at tipi halı modelleri gibidir. Halının üretim firmasından perakende satıcıya sunulan fiyatı da son derece yüksek olduğundan dolayı genellikle dünya piyasasında da çok ciddi anlamda pahalıya satılır. İran halısı koleksiyonu yapan yerli ve yabancı birçok isim olduğunu da unutmamak gerekir. Yıllanabilir ancak zaman içerisinde deforme olmaması gibi bir garanti kesinlikle söz konusu değildir. Klasik ip ile dokunur ve dayanıklılık açısından makine ürünlerine nazaran biraz daha zayıf bir yapıdadır.

İran Halısı Tarihi

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın