Küçük odalar için dekorasyon fikirleri

725 views

Küçük oda dekorasyonu nasıl yapılır? Konulu yazımıza hoşgeldiniz.

Ufak odalar için en önemli hamle, alacağınız koltuk takımlarının ufak ebatlara olması. Örneğin bazı koltukların kolları 20 cm genişliğinde. Bu kollardan 8 tane olsa evde 1.5 metre karelik bir alan yok oluyor. Aynı şekilde koltuk genişliği de bir bu kadar önemlidir. Eski evlerde bulunan vitrin ve günümüzde hala yaygın olan gümüşlük tarzı mobilyalar küçük evlerin en gereksiz eşyaları olduğunu unutmayın. TV sehpası için odanızda yer ayırmayın. Televizyonunuz duvara monte edin. Ufak oda dekorasyonu yaparken koyu renklerden uzak durun. Açık renkler ile ortamı daha ferah hale getirin.

Püf Noktalar

  • Açık renk kullanın.
  • Büyük ayna kullanın
  • Az eşya kullanın
  • Mobilyaları daha ufak ölçekli tercih edin
  • Portatif eşyalar kullanın
  • Fazla aksesuar almayın.

Bu yazımızda sizin için hazırladığımız küçük ev odaları için dekorasyon konusundan bahsedecek ve konuyla ilgili görseller sunacağız. Evinizin odaları küçük ise salondan yatak odasına, mutfaktan banyoya kadar her yerde şuanki alanı en güzel biçimde değerlendirmeye çalışmanız gerekir. Minik oda dekorasyonu yaparken aydınlık görünüm sağlamak için açık renklere ağırlık sunmak malum tek uygulamadır ve doğrudur da, ancak minik odalara yapabileceğiniz farklı şeyler de var. Örnek olarak hayret üç boyutlu tablo ya da heykelcik kullanın, böylelikle mekana derinlik katmış olursunuz. Şık ayna modellerinden faydalanın ve aynanın yerini doğru tayin edin.  Şömineniz varsa ayna için ideal alan şöminenin üstüdür. Aşağıdaki galeride küçük oda dekorasyonu püf noktaları olabilecek fotoğraflar bulunmaktadır.

Küçük yatak odası olanlara tavsiyemiz, büyük dolaplardan uzak durmak şeklinde olacaktır. Yatak modelinde kenarları geniş modeller yerine basit bazalı karyolaları tercih edin. Duvara monte edilmiş dolaplar kullanabilirsiniz. Karyolanın bazalı olması fazlalık eşyaları koymanıza yardımcı olacak ve alandan tasarruf edeceksiniz. Unutmayın ki ufak yatak odası için ne kadar az eşya olursa, oda o kadar ferah olur.

Beyaz duvarların tek odayı ferah ve kapsamlı göstermek tarafından kritik yararı vardır, ancak yalnızca beyaza mecbur değilsiniz. Krem, bej, yeşil ya da mavi de kullanabilirsiniz; kafi ki bu renklerin açık ve parlak tonlarını seçim edin. Ancak duvarlar ne nitelik olursa olsun odanın parlak görünmesi amaçlı tavanı beyaza boyatın. Minik odalar amaçlı hafif, soft renklerin birbirine yakın tonlarından ya da tek tek rengin birden çok tonundan meydana gelen tek dekor yapmak gerekir. Mobilyalarınızı tek sürü süslü kocaman modeller arasından seçmeyin. Açık rengarenk ve az desenli halıları seçim edin. Yere bitişik olmayan ayaklı oturma grupları genişlik ve ferahlık algısı verir. Tek odak noktası saptama edin ve şık aksesuarları yalnızca bu noktada kullanın, mekanın olan bölümlerinde pek aksesuar olmasın. Küçültülebilen yemek masası, çekmeceli sehpa, kitaplık işlevi de görebilecek tv birimi benzeri fonksiyonel mobilyaları seçim edin. İşte size küçük oda dekorasyonu modelleri:

 

Oda dekorasyonu için pratik fikirler konulu yazımızın sonuna geldik. Sizin için hazırlanan küçük genç oda dekorasyonu ve küçük yatak oda dekorasyonu resimlerini yukarıdaki galeride bulabilirsiniz.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın