Oturma odası duvar renkleri

1.811 views

Oturma odası herkes tarafından en çok kullanılan odadır. Hele ki salon kısmınızı misafir için ayırdıysanız oturma odası adı üstünde ”oturma” odasıdır. Hem görsellik açısından hem de size katacakları açısından bu oda da kullandığınız renk de bir o kadar önemlidir. Eğer oturma odanızı dekore etmeye yeni başlıyorsanız renk seçiminde sadece sizin zevkiniz ve o rengin size katacakları önemlidir.

Var olan oturma odası dekorasyonunuzun rengini değiştiriyorsanız ise seçenekler biraz daha daralıyor ama yine de bu tek bir rengi seçeceğiniz anlamına gelmiyor. Ancak mobilyalarınız ile uyumuna ne kadar dikkat ederseniz oturma odanızın dekorasyonunu o kadar başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

Oturma odası duvar rengi fikirleri

Oturma Odası Duvar Renkleri

Oturma odasında tercih edebileceğiniz renklere gelecek olursak ise biz size ilk renk olarak maviyi öneriyoruz. Renk seçimi yaparken evi aydınlık gösteren boya renklerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Eğer siz de mavi renginden hoşlanıyorsanız kesinlikle evinizde kullanacağınız renk bu olmalıdır. Yararları ise size saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çoktur. Hem kendinizi huzurlu hissedeceksiniz hem de mavinin ruhsal ve fiziksel tüm yararlarından faydalanacaksınız. Bunun dışında özellikle bayanların sevdiği mor rengini de kullanmanızı önerebiliriz.

Tıpkı mavi gibi oldukça faydalıdır. Özellikle konsantrasyon gerektiren ve yorucu bir işiniz varsa morun dinlendirici özelliği size çok iyi gelecektir. Üstelik konsantrasyonunuzun artmasına da büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Duvar rengi olarak koyu renkleri seçmeniz ise size faydadan çok zarar getirecektir. Daha çabuk karamsarlaşmanızı sağlayacak, size ruhsal açıdan hiçbir fayda etmeyecektir.

En güzel duvar boyası renkleri

  • Gri ve Beyaz: Modern ev dekorasyonlarında gri ve beyaz ilk akla gelen renkler. Evlerde beyaz renk kullanımı daha uygun. Beyaz koltuklar, beyaz lake sehpa ve masalar ve beyaz duvar boyası. İşte bunları biraraya getirince ve aksesuarlarlada süsleyince çok güzel dekorasyon örnekleri çıkıyor ortaya.Webden bulduğum birkaç beyaz dekorasyon örnek fotoğrafını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

  • Kırmızı: Kırmızı renk mobilyalarda veya dolaplarda kullanıldığında dekore edilen yere canlılık kazandırır ve ilgi çeker. Bu avantajı kullanmak isteyenler ortamı kırmızı hakim şekilde dekore etmek isterler. Kırmızı renk daha çok yatak odaları için uygundur.

  • Yavru ağzı: Duvar boyasında en çok kullanılan renklerden biridir. Açık olması sebebi ile odayı ferah gösterir.

  • Açık mavi: Eğer mavi renginden cırtlak olmayan, sade ve pastel açık renkli tonlar yakalarsanız şık bir duvar görüntüsü sağlarsınız.

  • Sarı: Aşağıda örneği olan pastel sarı odaların en güzel renklerinden biridir.

  • Pembe: Yine pastel olarak farklı tonların birleşmesi odanıza güzel bir hava katacaktır.

  • Tercih edilebilecek diğer renkler: Krem, açık bej, açık mor, açık kiremit rengi. Bu renklerin birçoğu oturma odası duvar renkleri olarak kullanılabilir.

Duvar Renkleri 2020

2020 ev boya renkleri doğa dan ilham alıyor. Canlı renklerin yanında doğadan birer parça olan renkler 2020 duvar boyası renk kataloğunu oluşturuyor. Duvar boya renkleri pastel tonlar ile yumuşak renklerden oluşuyor. Mavi, yeşil, kahve ve bej rengi tonlarının en doğal halleri ile oluşturulan duvar renkleri bahar aylarında yeni dekorasyonlar için aklınızda bulunsun.

Bu yılın belkide en sık rastlanan renkleri ise yeşil ve mavi arasındaki renkler olacak. Yeşilinde bir çok tonunu renk kartelalarında görüyoruz.
Duvarlarınızı boyadınız ve mobilyalar ile dolaplarınızı da yerleştiridiniz. Artık en son olarak aydınlatma kaldı..
En başında sıcak bir ortam haline getirmek için aydınlatma önemlidir. Üst tavandan sarkan avizeler artık giderek daha az kullanılmaya başladı. Bugün yerden ayaklı olan aydınlatmalar ile köşelerdeki sehpalar ile koltuk takımları ve mobilyalar uyumlu bir hale getiriliyor.


Daha fazla yatak odalarını aydınlatan abajurlar bugün salonlar ve mekanlar için kullanılıyor. Her türlü zevke uyan abajur çeşitleri ile istediğiniz sıcaklığı yakalayabilirsiniz.

Tüm resimleri görmek için galeriye tıklayınız

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın