Salon takımı alırken nelere dikkat edilmeli?

619 views

Evinizde misafirleri ağırladığınız oda yani salon dekorasyona en dikkat etmeniz gereken mekanlardan biridir şüphesiz. Çünkü az önce de dediğimiz gibi misafirleri burada ağırlıyoruz. Salonda kullandığımız belli başlı dekorasyon ürünleri koltuk, perde, masa takımı yada yemek takımı, halı, duvar kağıtları ve avize şeklinde sıralayabiliriz. İşte bu ürünleri alırken öncelikle tarz ve renk uyumunu yakalamak gerek. Koltuk takımları evlerde en fazla kullandığımız ve haliyle de en fazla yıpranan mobilyaların başında geliyor. Bu sebeple de koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gereken noktaları bilmeli, araştırmanızı buna göre yapmalı ve olabilecek en doğru kararı verebilmelisiniz. Aksi halde hüsranla sonuçlanan alışveriş yapmış olma ihtimaliniz bir hayli yükselecektir.

Kullanılan Kumaş: Koltuk takımlarında kullanılan kumaş en önemli hususlardan birisidir. Aşınmanın en fazla görüldüğü yer kumaş yüzeyler. Bu yüzden de kaliteli bir kumaştan üretilmiş olan, terletmeyen koltuk takımlarına bakmanızda fayda var. Bazı koltuk takımları üzerinde birkaç saat oturduğunuzda ya da uyuduğunuzda sizi terletebiliyor. Bunun sebep kullanılan kumaştın polyester içerikli oluşu. Koltuk takımı alırken mutlaka bu detayı kontrol etmelisiniz.

İskelet Aksam: Koltuk takımlarının iskelet aksamı, o mobilyaları takribi olarak kaç yıl kullanacağınızı gösterir. Ahşap aksam ne denli kaliteli olursa kullanım ömrü de o derece artar. Bu sebeple satın alacağınız mobilyada hangi ağaç türünün kullanıldığını kontrol etmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse meşe dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar kullanım ömrü sunar. Bunun yanı sıra ahşap aksamda birleşme noktalarının sadece tutkallı olması ya da vida ile tutturulmuş olması dayanıklılığı zedeleyebilir. Bu sebeple geçmeli sistemlerin kullanıldığı mobilyalara yönelmekte fayda var.

Odanın Ebatları: Koltuk takımı seçiminde şuana kadar dayanıklılık ve kalite üzerinde durduk. Fakat işin bir diğer önemli noktası ise doğru modelleri seçebilmek. Şöyle ki, koltuk takımını kullanacağınız odanın fiziki şartları, koltuk takımı seçimini de etkiler. Küçük salonlar için ebat olarak küçük ve açık renkli modeller seçilmeliyken, büyük salonlarda daha büyük mobilyalar ve renk skalası olarak daha geniş bir yelpazeden seçim yapılabilir.

Salon Mobilyaları alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

–          Boyut: Salon takımı alacağınız zaman kesinlikle bu ürünün oda ile orantılı boyutlarda olması gereklidir. Oda da rahat gezebilecek bir alan kalmalıdır. Bu nedenle aslında salon takımı alınırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey kesinlikle boyutlardır.

 

–          Sağlamlık: Mobilya alırken en çok dikkat etmemiz gereken şeyler arasında kesinlikle sağlamlık yer almaktadır. Sağlam olan ürünler çok daha uzun süre hasar görmeden kullanılmaya devam ederler.

–          Kalite: Aslında sağlamlığın bir diğer adı da kalitedir. Kesinlikle ürün ne kadar kaliteli ise uzun süre kullanmaya devam edersiniz. Bu nedenle de kaliteden yana tercihler yaptığınızda ürünler ile ilgili sorunlar yaşamazsınız.

–          Renk uyumu: Kendi beğendiğiniz renklerin bulunduğu bir tasarım tercih etmelisiniz. Çünkü en önemlisi siz kendiniz burada vakit geçireceksiniz ve de bu nedenle kendi sevdiğiniz renkler arasından kararlar vermelisiniz.

Kelebek Mobilya salon takımı fiyatları

–          Tarz: Bir mobilya tercih edeceğiniz zaman bir tarz belirlemelisiniz. Bazı insanlar spor tarzları severken bazıları da klasik tarzları severler. Siz de kendi beğendiğiniz tarzlara uygun olan ürünleri tercih etmelisiniz. Modern tasarımlar arasından da kararlar verebilirsiniz.

–          Rahatlık: Tercih ettiğiniz ürünlerin rahat tasarımlar olmasına dikkat etmelisiniz. Koltuk tercihlerinizde kesinlikle rahat edebileceğiniz ürünlerin olması gereklidir.

–          Kolay kullanım: Tercih ettiğiniz üründe yıkanılabilen koltuk yastıkları, silinebilen koltuk kumaşı gibi kolay kullanım sağlayan ürünler arasından kararlar vermelisiniz.

 

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın