Dekorasyona nereden başlamalı?

665 views

Dekorasyon ile kötü bir ev, işyeri veya daire bile çok güzel, şık ve hoş görünümlü bir yaşam alanına dönebilir. Bunun için öncelikle duvarlarınızdan başlayın ve duvarlarınızı sizi boğmayacak, evinize gelen misafirlerinizi sıkmayacak bir şekilde ister açık renk boyalar ile, isterseniz de duvar kağıtları ile şekillendirin. Ayrıca duvar renginizin mobilyalarınız ile uyumuna da özen gösterin ve zıt renkleri anlamlı bir şekilde kullanarak evinizin modern bir yapıya dönüşmesini sağlayın.

Dekorasyonda büyük bir öneme sahip renk uyumu ve duvarların rengi ile mobilyaların renklerinin kombinli olması dışında; mobilyaların modelleri ve tarzları da büyük bir önem taşıyor. Şık ve modern görünüme sahip mobilyalar tercih ederken, bunların rahat ve konforlu olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Mobilyalarınız her ne kadar modern ve şık bir görünüme sahip olsa da; rahatsız edici olması nedeniyle evinize gelen misafirleriniz üzerinde kötü bir intiba uyandırabilir.

Ev tadilat ve dekorasyona nereden başlamak gerekir? Kapılar, parkeler, dolaplar, duvar kağıtları yada duvar boyama işlemleri, banyo ve mutfak fayansları.. Sıralama nasıl olmalı?

Dekorasyona başlayacak kişi neyi dekora edecek? Önce bunun cevabını almamız gerek. Ofis mi, ev mi? Ev ise hangi odası? Yatak odası mı, genç odası mı? Salon mu? Mutfak mı? Evet mutfak dekoru mu olur demeyin. Bayanların gününün tamamı neredeyse burada geçiyor. Şimdi size öncelikle tavsiyemiz dekora önce salondan başlayın. Çünkü hoş olmayan bir tasarıma sahip salon takımı misafirleriniz için hoş bir manzara oluşturmaz. Bununla beraber ikinci oda oturma odası olsun. Yine aynı misafi mantığı. En son yatak odasını bırakabilirsiniz.

Dekorasyon yaşamımın önemli bir alanını oluşturuyor.Dekorasyon yapmaya başlayan her kişi sonunda kötü bir sonuçla karşılaşmamak için önerilere dikkat etmeye çalışıyor.Eğer siz de ufak hatalardan kaçınarak büyük görüntü kirliliklerini önlemek istiyorsanız dekorasyonunza gereken önemi göstermelisiniz.Dekorasyon için verilen tavsiyeler ise belli başlı bir kalıba oturtulmuş haldedir.Genellikle aynı şeyler söylenirken bunları uygulamanız çok zor olmayacaktır.Bazen küçücük bir dikkat bile, sizi büyük bir başarısızlıktan kurtarabilir.Dekorasyon yapmaya başlayan kişilerin aklına gelecek ilk soruyu ise başlıktan tahmin ediyor olmalısınız.Evet,akla ilk gelen soru dekorasyon nereden başlanacağı konusudur.

Bundan önceki yazılarımızda da sık sık bahsettiğimiz gibi dekorasyona başlanılacak yer bellidir.Tabiki en geniş ve kullanışlı yerden dekorasyona başlamalısınız.Bunun nedeni ise ilk hangi yerin dekorasyonunu belirlerseniz,diğer yerleri de ona göre dizayn etmek zorunda kalacaksınız.Daha iyi anlamanız amacıyla bir örnek vermek gerekirse; mesela ilk olarak banyo dekorasyonundan başlarsanız, salon gibi önemli bir yeri banyo dekorasyonuna uyumlu bir hale getirmeye çalışacaksınız.Bu da dekorasyon açısından fazlasıyla mantıksız olacaktır.Aynı şey diğer ufak odalar için de geçerlidir.Dekorasyona kesinlikle başlanması gereken yer salondur.Salonda ise ilk hangi mobilyayı seçeceğiniz ise yine aynı tekniktir.Yine en temel mobilya olan koltuk takımlarını seçerek, odadaki diğer ürünleri ona göre dekore edeceksiniz.İlk olarak perdeyi seçerseniz, koltuğu perdye uydurmak hiç akıl alır gibi gözükmeyecektir.O yüzden bu tür ayrıntılar dikkate alınması gereken büyük şeylerdir.

Ev tadilat ve dekorasyon sıralaması nasıl olmalı?

Evet dekorasyon sil baştan yapılacaksa eşyaları almadan önce zemin rengi, duvar ve tavan rengi konusunda iyi karar verin ve bütün eşyaları bu kısımlarla uyumlu hale getirin. Bütün mobilya alışverişini buna göre belirleyin. Badana boya mı kağıt mı yaptıracaksınız? Bunun da kararını ilk başta vermeniz gerekiyor. Tabii bir de kapı değişimi var. İşte bunlar dekorasyonun ilk adımları. Önce bunlara acil karar verin. Önce kapıları değiştirin. Çünkü kapılar takılırken çalışan işçiler yapmış olduğunuz boya yada kağıtları berbat edebilir. Sonra zemin değişikliğe gidin. Zemini sökünce duvarlar boyanır yada kağıt kaplanır. En son zemin tertemiz döşenir. Bundan sonrası alacağınız mobilyalar, koltuk takımları, aksesuarlar…

Dekorasyona Nereden Başlanılmalı

İkea ürünleri ile dekorasyon yapmak hem çok zevkli hem de çok kolay. Bu yazlık ev için de ikea dan alınmış mobilya ve eşyalar kullanılmış.
Seçimlerle sade ve modern bir atmosfer yaratılmış. Beyaz kullanımının en üst düzeyde olduğu bu yaklaşım yazlık evler için ideal bir tarz.

Ev Dekorasyonu İçin İpuçları
Ev dekorasyon konusunda evlerin ve iç mekanların genel havasını değiştirmek açısından bazı kararlar almak gerekebilir. Bu kararları vereceğiniz zaman bazen eşyaların yerlerini bile değiştirmek isteyenler olmaktadır. Bunun yanı sıra evlerdeki eşyaların değişikliği de gerekebilir. Ancak bunun için ise maliyet isteyen bir iş olduğu da şarttır. Evlerinizde bazı küçük tarz oynamalar ile birlikte yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz.
Evlerdeki yaşam alanları için duvar renklerini, perde modellerini , koltukların yerlerini yada yastıklar ekleyerek farklı birkaç değişim elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra koltuk örtüleri ile de sizlerin örtülere uygun olan seçenekleri ile en güzel değişiklikleri de yapabilirsiniz. Evlerinizde alacağınız masa örtüleri ile sehpalar yada evlerin havasını değiştirecek olan perdeler sayesinde farklı minder ve aksesuarlar ile güzel bir ortam yapabilirsiniz. Dekorasyon konusunda bazı örnekler :

Bir Ev İçin İlk Nereden Başlanmalı

Stropiyer yapımı gün geçtikçe artan ülkemizde,sizi bu konuda biraz aydınlatmak da bize düşüyor sanırım.Alçıpan ve kartonpiyere göre daha ucuz olan bu modeller, iki kalite de karşımıza çıkıyor. Birinci kalite daha sert cisimlerden, ikinci kalitede ki örnek ise daha elastik ve ucuz.Evinize farklı bir görüntü sağlayan stropiyerler bunun yanında da oldukçe ekonomik. Ve bazı modelleri ise kolayca duvarlarınıza monte edilebiliyor. Unutmadan söyleyelim, stropiyer modelleri yanıcı özellikte.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın