Yazın balkon dekorasyonu nasıl olmalı ?

411 views

Başta nem oranının yüksek olduğu güney kentleri olmak üzere tüm şehirlerde balkonlar artık bir yaşam alanı. Özellikle yazın kapalı alandan kısa bir sürede olsa uzaklaşmak için balkonlar bir fırsat. Sıcak yaz günleri akşamlarında bir dinlenme alanı olarak kullandığımız balkon dekorasyonu nasıl olmalı ?

Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Öncelikle kullanılacak malzemeyi belirlemelisiniz. Bizim tavsiyemiz ahşap mobilya kullanmanız yönünde. Balkon dekorasyonu masa ve sandalye ile başlamaktadır. Bu ikiliyi şemsiye tamamlar. Masa geniş yüzeyli olmalıdır. sandalyeler geniş ve yatay olmalıdır. Tabi ki bir şezlong gibi arkaya iyice yaslanmasını bekleyemeyiz. Fakat normal sandalyelere karşın daha yatay olmalıdır. Çünkü balkon yazın, sıcak havada kullandığımız bir alandır. Evimizin balkonunu tıpkı yazlık gibi dizayn edebiliriz.

Masa ve sandalyeler portatif olmalıdır. Rahatça taşınabilmelidir. Kışın evimizin başka bir yerinde ihtiyaca göre kullanılabilmelidir. Bu tip balkon mobilyasının toplanma halinde fazla yer kaplamayacağı da düşünülmelidir. Örneğin bez sandalyeler gibi…

Balkon Düzenlemesi

Balkonda kullanılacak malzeme sıcağa ve güneşe dayanıklı olmalıdır. Hemen yıpranmamalı ve rengi kısa sürede atmamalıdır. Şemsiye seçimi özenle yapılmalıdır. Ekonomik almak yerine uzun yılar kullanılacak bir ürün tercih edilmelidir.

Balkon dekorasyonunun olmazsa olmazlarında birisi de çiçeklerdir. Rengarenk saksılarda mis kokulu çiçekler de mutlaka olmalı.

Diğer bir gereksinim de duvar aksesuarları. Heykelcikler, küçük resimler, fotoğraflar ve çerçeveler… Balkon tasarımı denilince her ne kadar yılın bir kaç ayı vakit geçirilen bir alan gibi düşünülse de aslında balkon yazın salonu olduğu unutulmamalı. Balkon duvarları bu şekilde düzenlenebilir.

Bir diğer önemli şey de aydınlatma. Öyle bir aydınlatma sistemi kurmalısınız ki istediğinizde loş bir ışık, romantik renkler. İstediğinizde aydınlık salon ışığı. Artık tavan tipi çok renkli avizeler ile bu da kolayca halloluyor.

Balkonda kilim kullanmak gerekmez ama dekorasyon ürünü olarak kullanılabilir. Bunun yerine balkona özel renkli terlikler bulundurmak daha mantıklı.

Balkonumuz geniş ise bir köşesinde orta boy bir dolap bulundurulabilir. Bu dolapta terlikler ve serin akşamlar için polar tarzı örtüler bulunabilir.

Balkon için Dekoratif Öneriler
Yaz aylarının güzel günlerinde evinizin balkonunu şenlendirmeye ne dersiniz gelin balkonunuzu terasınızı dekore edecek onları güzel gösterecek birkaç tavsiye de bulunalım. Kalabalık şehrin sıkıcı ortamında hep birlikte bir bahçe konsepti yapalım sizinle.
Hem rahat hem de şık bir şekilde misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz bir yaz köşesi. İlk önce dekorumuza başlamadan önce bunun kış bölümünü de düşünerek ilk önce balkonunuzu güzel bir şekilde cam balkon şeklinde kapatalım. Ardından zemini sunu çimle döşeyelim ki her taraf yemyeşil rengarenk olsun.
Daha sonra bir hasır masa ve birkaç sandalye atalım bir kenara ise salıncak koltuk koyabilirsiniz. Tabiî ki bu önerilerim büyük balkonlar ve terasları olanlar için.

Alüminyum Balkon Korkulukları Kullanın

Hem hafif ve hem de az yer kaplayan bu koltukları balkonlarda tercih edebilirsiniz. Üst üste konularak toplanabilen bu tarz koltuklar oldukça kullanışlı. Şimdiye kadar bütün yazılarımızda evinizin iç dekorasyonu ile ilgilendik.Sizlerden gelen mesajları dikkate alan ekibimiz biraz da evinizin dış dekorasyonu değiştirmeye yönelik bir kaç yazı yazı hazırladı.İşte evinizin dışını görüntüsü ile tamamen değiştirecek,evinizin dışına zenginlik ve şıklık katacak bir ürün: Alüminyum Balkon Korkuluğu.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Yazın balkon dekorasyonu nasıl olmalı ? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Çok güzel olmuş tebrik ederiz bizde evimize sıfırdan güzel bir balkon yaptıracağız umarız oda böyle güzel olur.Araştırma yaparken bize bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz.Kolay gelsin.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın