Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

825 views

 

Bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı? Gelin birlikte örnek bebek odaları eşliğinde karar verelim. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte  2022 bebek odası dekorasyonu ile alakalı olarak yeni dönem trendlerini daha yakından inceleyecek ve fikir sahibi olmaya çalışacağız. Türkiye genelinde modern dekorasyon kavramının yaygın hale gelmesi ile birlikte evlerde çok farklı görüntüler elde edilmeye başlandı. İnsanlar için özenilir bir durum haline gelen dekorasyon, sitemizin de en önemli paylaşımlarına başlık oldu.

Bebek odası modelleri genel itibari ile ülkemiz genelinde anne ve baba olacaklar için mükemmel bir olay olarak dikkat çekiyor. Her geçen gün hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen dekorasyon sektöründe aileler özellikle hayallerindeki çocuk odası görselini kendileri edinmeye başladılar da diyebiliriz.

Bebek odası dekorasyon modelleri 2022 yılında da farklı pastel renklerin bir araya getirdiği dolap, beşik, komidin, halı ve perdelerden oluşacak.

Bebek odası dekorasyonu için ilginç fikirler

Çocuklar çok hızlı büyüdüklerinden çocuk odası takımı seçimlerinizde çok fazla küçük yaş grubuna göre tercihte bulunmamanız önerilmektedir. Çocuk odası takımlarında odalarda yaratacağınız dekoratiflikten çok oda takımının fonksiyonelliğine önem verilmektedir. Çocuk odası takımları seçimlerinizde ferforje yatak kenarlıkları, çalışma masasına dönüşen dekoratiflikler, kullanışlı minderler ve puf tercihleriniz ile çocuk odalarında istediğiniz dekoratifliği oluşturabilirsiniz.

Bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı sorusuna cevap verirken aşağıda yayınladığımız modelleri de inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

2022 yılının çocuk odası dekorasyonları arasında incelemede bulunmanız durumunda genel olarak yatakların genç yaş grubuna ve üst kademe okulda okuyabilecek kişilerin kullanabileceği çalışma masası ya da kitaplık seçiminde bulunabileceğiniz modeller yer almaktadır. Çocuğunuzun hayal gücüne katkı sağlayacak çocuk odası model tercihinde bulunabilir ve çocuğunuza okuma köşesi olarak değerlendirebileceğiniz bir köşe oluşturabilirsiniz. Kitap okurken çocuklarınızın yararlanabileceği minderleri kitaplığın bir köşesine koyarak okumaya teşvik için ortamlar oluşturabilirsiniz.

Bu senenin çocuk odası dekorasyonlarını incelediğiniz zaman yer bakımından fazla yer kaplamayacak tercihlerde bulunmanız önerilmektedir. Böylelikle dar oda dekorasyonlarınızda odalarınızda ekstra yer açmanın güzelliklerinden faydalanabilirsiniz. Kullanışlı komidin, çekmeceli çalışma masası tasarımları ile oluşturduğunuz odalarda ihtiyacınız olanı karşılamanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Bebek odası dekorasyon örnekleri

Bebek odası dekorasyonu 2022  konusu ile alakalı olarak son birkaç senenin en yenilikçi seçenekleri de ortaya harika seçenekler çıkarıyor. Dekoratörler genel olarak bebek odası konularına çok fazla eğilim göstermiyor. Ancak zaman içerisinde aileler bu konuda bilinçli hale geldiklerinden dolayı da kendi kafasındakileri rahatlıkla ortaya çıkarabiliyorlar. Bu da görsel anlamda harika seçenekler sunuyor.

Bebek odası mobilyaları özellikle son dönemlerde mobilya üreticileri tarafından o kadar farklı bir hale büründürüldü ki inanamayacağınız düzeye geldi. Her geçen gün büyüyen ve gelişen sektör içerisinde bebek mobilyası seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan birisi de kuşkusuz ki renksel uyum. Evlerin en önemli noktalarından birisidir. Bebek odalarında da aynı durum geçerlidir.

Bebek odası dekorasyonu fikirleri

Bebek odasında dikkat etmeniz gereken şey tabii ki renk uyumudur. Mobilyalar arasında sırıtmayacak bir uyum olması gerekiyor. Yani bir renk seçtiğinizde onu abartmayın. Odanın tamamını tek renk ile kapatmayın. Bu göz yoracak yanlış bir yöntemdir. Bunun yerine iki yada üç farklı renk kullanın. Erkek bebek için örnek verecek olursak: Mavi, krem ve ara ara turkuaz yada lacivert renklerini kullanabilirsiniz. Fakat ince nokta, renklerin daha çok açık renkte olmasıdır.

Bebek odası resimleri genel olarak incelendiği zaman erkekler için mavi renk, kızlar için pembe renk kullanmak ülkemiz genelinde klasik hale gelen unsurlardan birisi olarak nitelendirilmiştir. Her geçen gün dekorasyon anlamında farklı farklı seçenekler ortaya çıkarken yerinde sayan tek unsur budur. Zaman içerisinde tabi ki farklı farklı alanlarda adımlar atan dekoratörler mevcut. Ancak aileler bebek odası dekorasyonu yapmak için profesyonel destek almaktansa kendi fikirlerini uygulama yoluna gidiyorlar. Yukarıdaki resim galerisini incelediğiniz zaman bu anlamda rahatlıkla fikir sahibi olabileceksiniz. Soru ve sorunlarınız için konumuz altından yorum bırakmanız yeterli olacaktır.

Sizin bir parçanız olan bebeğinizi kucağınıza almaya sabırsızlandığınız günlerde harıl harıl hazırlıklarda başlamış demektir. Sevimli ufaklığa göre güzel, şık, ferah bir oda hazırlamak kolay görünse de işin içine girince bi hayli zor olduğunu göreceksiniz.

2020 bebek odası dekorasyonu modelleri

Eğer bir bebeğiniz ve dekore etmeniz gereken bir odası var ise en çok önem göstermeniz gereken yer burası olacaktır. Hem evinizin görünümü hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük bir önem taşıyan bebek odası dekorasyonunda size vereceğimiz tavsiyelerin fazlasıyla işinize yarayacağını düşünüyorsanız. Eğer en iyi bebek odası dekorasyonuna sahip olmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken her şeye özen göstererek bunu başarabilirsiniz.

Bebek odası dekorasyonunu yaparken vereceğimiz tavsiyelere öncelikle nereden başlayacağınız hakkında bilgi vererek başlayabiliriz. Bebek odası dekorasyonunuzu yapmaya başladığınız an ilk seçeceğiniz mobilya yatağı olmalıdır. Bebek yatağını seçerken çok dikkatli olmalısınız. Bebeğinizi koruyacak yeterlilikte olması çok önemlidir. Yatağının korkuluk aralıklarının birbiriyle sık olmasına dikkat edin. Arası açık olan parmaklıklar arasına bebeğinizin kafası sıkışabilir. Bu gibi tehlikelerden korunmak için çok dikkatli olmalısınız. Korkulukları engin olan yataklar ise yine tehlikeliler grubunda yer almaktadır. Bebeğiniz biraz büyüdükten sonra tutunarak kalkmaya başlayabilir ve sizin yanınızda olmadığınız bir zaman yere düşebilir.

Bebeğinizin yatağının rengini seçerken bebeğinizin cinsiyeti de önemlidir. Ancak kız ya da erkek olsun farketmez,her ikisinde de koyu renkler kullanmanızı önermiyoruz. Hem onlar için sağlıklı değil, hem de bir bebek odası için ağır kaçacak renkler uygun olmayacaktır. Sallanan beşik kullanmanızı zeka gelişimi açısından pek tavsiye etmiyoruz. Ancak hafif olarak kullanılırsa belki bir zararı olmayabilir. Her ihtimale karşı odanın tüm zeminini ince halılarla kaplamanız bebeğiniz için yararlı tercih olacaktır. Bunun dışında tabiki her dekorasyonda olduğu gibi bebek odası dekorasyonunda da renk uyumunu gözetmeniz yararlı olacaktır.

Bebek odası nasıl hazırlanır? Ev dekorasyon

Öncelikle bebeğinizin odasını belirlemelisiniz. Bu oda sizin yatak odanıza en yakın oda olmalıdır. Onun size en çok ihtiyacı olduğu günler ve gecelerde sesini, nefesini her an duyacak gibi olmalısınız. Hoş artık bebek telsizleri de var ama psikolojik olarak birbirinize yakın olmanızda fayda vardır.

Seçeceğiniz modellerde en çok ileriyi düşünerek hareket etmelisiniz. Örneğin büyüdüğü zaman yatak haline gelen beşikleri, eşyalarını koymak için çok çekmeceli ve aynalı modelleri seçmenizde ileriye dönük fayda vardır. Ayna çocuğun büyüme aşamasında oldukça önemli bir ayrıntıdır. Çünkü kendi gelişimini ayna karşısında takip edecektir. Kenarları sivri değil yuvarlak hatlı olanları tercih etmelisiniz. Yürüme alışkanlığı kazanacağı dönemlerde sık sık düşecektir.

Bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı sorusuyla ilgili en önemli konulardan biri de odanın duvar boya renkleri yada duvar kağıdı renkleri. Renk bebeğinizin kendini rahat hissettirecek tonları seçmelisiniz. Bunlar soft renkler olmalı. Daha çok beyaz ve sarı tonları iyi bir seçim olacaktır. Gereksiz ayrıntılara takılmayın. Odanız uygunsa ileride oyuncak ve dağınıklığı ortadan kaldırmak için raflar yaptırabilirsiniz.

Işık olarak sarı ışığı seçin gözlerini yormayacaktır. Ayarlanabilir prizler bu konuda daha kullanışlı görünüyor. Çocuğunuzun odasını halıflex kaplatması eğer varsa da kaldırın. Emekleme döneminde yerdeki tozlar alerjiye sebep olabilir. Konu ile ilgili daha önce yayınladığımız bebek odası dekorasyonu yazısını okuyabilirsiniz.

Kız Çocuklar için Ayrı Oda Dekoru

İki çocuğunuz var birisi kız birisi erkek kız çocukları için oda düzenlemesi oldukça zordur. Üstelik ergenlik zamanlarında kız ve erkek çocuğun aynı odayı paylaşması oldukça güçtür ve de doğru değildir.

Öncelikle kız ve erkek çocuklarınız için odalarını ayırmakla başlamalısınız işe. Kız için genellikle tercih edilen renk pembedir. Bunun yanı sıra krem ve beyaz renklerde tercih edilebilir. Bu çocuğun tercihine bağlıdır.

Mobilyalar genellikle sade ve açık renkle olmalıdır çünkü bu kız çocuklarının enerjisini dışarı çıkaracaktır. Onları psikolojik anlamda daha önemli kılacaktır. Kız çocukları hepimiz için oldukça değerlidir bu nedenle daha özenli bir şekilde seçim yapılmalı.

Bebek Odası Dekorasyonu

  Bebek Odası Dekorasyonu1

2020 bebek odası dekorasyonu

Bebek odası dekorasyonu için ilginç fikirler (kendin yap)

Bebek odası dekorasyonu için ilginç fikirler (kendin yap)

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın