Bebek Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

68 views

Bebek odaları bebeklerin olduğu kadar anne ve babalar için de bir o kadar önemli odaların başında gelmektedir. Anne ve babalar hiç şüphesiz ki küçük bebeklerini gözlerinden sakınırlar ve onların mutlu olabilmesi için gelişimlerini sağlıklı tamamlayabilmeleri için ellerinden geleni yapmaktadır. Ancak anne ve babaların düşündükleri bebek odaları modelleri her bebek odasının olması gerekeni ile uyumlu olmayabilir. Anne ve babalar, çoğu zaman masal kahramanları ile süslenmiş ve bu şekilde donatılmış bir bebek odası düşünürler. Ancak bu yanlış bir tutumdur. Masal kahramanları iyi bir çözüm olmayabilir. Gelin şimdi bu durumun nedenlerine bir göz atalım. Bebek odaları tasarlanırken her zaman için ileri düşünce ile tasarlanmalıdır. Birkaç senelik bir tasarım her zaman için bebek odalarında yeterli olmaz. Örnek olarak çocuğunuz bugün masal kahramanı Pepe’yi sevebilir. Ancak çocuğunuz büyüdüğünde ne olacak ? bebek büyüdüğünde anasınıfı çağına gelecek ve artık Pepe’ye olan ilgisi azalacaktır ve hatta pepe ile donatılmış bir odaya girmek bile istemeyecektir.

Tüm bu sebeplerden dolayı bebek odalarının renklerini ileriyi de düşünerek seçmelisiniz ve her yaşa uygun renkler kullanmalısınız. Ayrıca pek dikkat edilmese de gün ışığının ve sokak lambalarının direk yüze vuracağı açıya beşik yada yatak gelmemesine dikkat ediniz.  Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde uyuması onun kişisel gelişimi için son derece önemlidir. Doğru olmayan bir ışık açısı bunu engeller. Bebek odası dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında renk uyumu ve kullanım kolaylığı gelmektedir. Eğer odanız ufak ise açık renkler tercih ederseniz bebek odası daha ferah gösterir. Çok fazla renk karışıklığı yapmadan, sade bir dekorasyon yapın.

Bebek odası tasarımı yapılırken dikkat etmeniz gerekenler?

Odayı kullanacak olan çocuğun zevklerinin bilinmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çocuk hangi renkleri seviyor ve de ne tarz mobilya seçeneklerini beğeniyor, dikkat etmelisiniz. Çünkü burada çocuğunuz diğer tüm odalardan daha fazla zaman geçirecektir.

  • Odada tercih edilen tüm mobilyaların kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuklar ürünleri kullanırken sizin kadar dikkat etmezler. O nedenle de kaliteden yana tercihler yapmanız her zaman önemlidir.
  • Renk tercihi yaparken de dikkatli davranmalısınız. Doğru renkleri bulabilmek çocuğun odasında daha eğlenceli bir zaman geçirmesine neden olur.
  • Odanın mutlaka bir tarzı olmalıdır. Bu tarz belirlenirken de dikkat edilmesi gereken en önemli olan şey tercih edilen tüm ürünlerin birbiri ile uyumlu olmasını sağlamaktadır.
  • Aksesuar tercih edecek iseniz, kırılacak ve de çabuk bozulabilecek tarzda olan aksesuarlardan uzak durmalısınız. Ortama uygun ve kırılıp bozulmayacak tarzda aksesuarlara bakmalısınız.
  • Çocuğun geleceği için ve de ilgi çekici olabilmesi adına mutlaka bir kitaplık tercih etmelisiniz ve bir ders masasına yer vermelisiniz. Eğer uzun süre aynı oda tasarımını kullanacak iseniz, tüm bunlar önemlidir. Ancak sadece çocukluk dönemi için kullanacak iseniz, sadece o anlık modellere bakabilirsiniz.

Birbirinden çekici Bebek odası takımları anne ve baba adaylarını heyecanlandırıyor. Dekoratif takımlar son yıllarda bir hayli ilgi görüyor. Bebeğin en küçük halinden okul çağına kadar zaman geçireceği odalar göz kamaştırıyor.

Son yıllarda yaygınlaşan bebek odalarında yataklar uzayan tarzda bulunuyor. Uzayan karyolalar sayesinde bebekler büyüdüğü yatakta 10 hatta 15 yaşına kadar yatabiliyor. Yatağın ayak ucunda bulunan çekmeceli bölme oradan alınarak yatak uzatılıyor. Böylelikle aynı uzayan karyola hem bebeklik çağında hem de çocukluk döneminde kullanılabiliyor.

Bebek odası takımları şifoniyer, dolap ve yataktan oluşuyor. Fakat bir çok tamamlayıcı aksesuar da gerekiyor. Perde, halı, duvar kağıdı, duvar süsleri, koltuk, puf, aydınlatma gibi aksesuarlar ile bebek odası zenginleştirilebilir.

Bebek odası aksesuarları fotoğraf galerimizde aradığınız tüm modelleri bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Bebek odası dizaynı örnekleri

Bebek odası takımı alacaklara son tavsiyemiz ufak ebatlı bebek odaları almak yerine daha büyük ve geniş beşik seçmesi yönünde olacaktır. Bebelerin hızlı bir şekilde büyüdüğü ve beşik içinde hareket alanlarının daraldığını unutmayın. Bebek ne kadar hareketli olursa, o kadar sağlıklı olacaktır.

Facebook Yorumları


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın