Mobilya Nedir? Mobilya Hakkında Bilgi

209 views

Mobilya Hakkında Bilgi

Bulunduğumuz ortamın kullanımını kolaylaştırırken, ortama ayrıca bir ahenk katarak, kişilerin yorgunluklarını atmalarına, rahat çalışmalarına gibi günlük ihtiyaçlarımızı giderebileceğimiz eşyalara mobilya diyebiliriz. Mobilyaları genelde büro mobilyası, ofis mobilyası, ev mobilyası gibi oturma grubu kategorilerine ayırabiliriz. Büro mobilyaları genelde iş sektöründe kullanılan, iş yerinin kalitesini müşterilerine hissettiren bir görünüm aracı olarak da hizmet eder.

Genel olarak mobilya grupları:

 • Yatak odası takımı
 • Yemek Odası Takımı
 • Oturma Grubu
 • Kanepeler
 • Tv Üniteleri
 • Çocuk Odaları
 • Genç Odaları
 • Bebek odası grupları
 • Salon takımları
 • Köşe koltuk takımları
 • Ofis mobilyaları

Mezopotamya Mobilya Sanatı (MÖ. 4000-700)

Ülkemizde Fırat nehri ve Dicle arasında bulunan topraklarda birçok uygarlıklar kurulmuştur. Bunlardan bazıları Sümerler, Akadlar, Elamlar, Asurlar. Bu uygarlıkların dekorasyon ve mobilya eşyalarında süsleme sanatı oldukça iyi seviyedeydi. Fakat Mısır uygarlıkları kadar ilerleyemedi. Mezopotamya uygarlıklarının ev dekorasyonunda mağara süsleme ve oymacılık sanatları da vardı. Afyon ve Eskişehir illerine gittiğinizde Firik Vadileri ve mağaraları göreceksiniz. Burada kayalara yapılan şekilleri görebilirsiniz. Mezopotamya uygarlıklarında ahşap oyma ve süsleme sanatı çok ileri seviyelere ulaşmadığını bildiriliyor. Metal aksesuarlar üzerinde yapılan çalışmaların mobilyaya göre daha iyi seviyelerde olduğunu söyleniyor. Ayrıca ahşap malzeme fazla kullanılmamış, metal aksesuarlara daha fazla önem verilmiş olup, bu bölgede yapılan arkeolojik kazılarda çok sayıda heykel ve süs eşyası elde edilmiş, insan figürlerine, bronz kelepçelere, sarmal metal süslere, mobilya ayaklarında aslan pençesi ve kozalak şekillerine rastlanmıştır.

Modüler Mobilya Örnek

Modüler Mobilya Nedir?

Modüler mobilya, birleştirmesi ve geriye sökülmesi basit parçalardan oluşan, ileri derecede ustalık gerektirmeyen mobilya türüdür. Hatta bazı modellerde basit vidalama ve kelepçe özelliği bulunur. Bu tür modüler mobilyalarda hiç ustalık gerektirmez. Örneğin katlanabilir masalar çok basit çekilde katlanır ve kaldırılır. Bir diğer örnek de sedir koltuklar olabilir. Yan yana getirilip kelepçe takılabilir. Son olarak minder koltuk modellerini örnek verelim. Üst üste konulduğunda koltuk, açıldığında yatak olabilen minder yatak takımları da modüler mobilyaya örnek olabilir.

Doğtaş Soft Köşe Takımı

Soft Köşe Takımı
Bu koltuk takımı adeta yaşam alanlarına özgün bir görünüm katar. Oval, yumuşak ve esnek çizgilere sahip olan bu koltuk takımı şıklığından ve modern tarzından eser vermiyor adeta. Modüler bir yapıya sahip olan bu köşe takımı her mekana uyum sağlayabiliyor. Bu modeli Doğtaş’ın yaptı kampanya sayesinde indirimli fiyatına alabilirsiniz.

Kelebek İkorro Genç Odası Takımı

İkorro Genç Odası Takımı
Pembe ve beyazın bir araya geldiği İkorro Genç Odası Takımı, iç açıcı renkleri ile odanıza bambaşka bir huzur katacak. korro; farklı depolama alanları, kullanım kolaylığı sağlayan modüler parçaları ile kızınızın odasını muhteşem bir yaşam alanınıza dönüştürmekte. Çalışma masasını bütünleyen tekerlekli kesonu ve sandıklı yatağı ile derli toplu olan bu model kendinizi özel hissetmenizi sağlayacak. Bu muhteşem modele 2.567 TL karşılığında sahip olabilirsiniz.

Mobilya Tarihi Dönemleri

Yüz yıllardır bizler her dönemin ihtiyaçlarına ve imkânlarına göre çeşitli mobilyalara ihtiyaç duymuşuzdur. Bu ihtiyaç hiç bitmemiş günümüz ihtiyaçlarına göre de hala sürmektedir. Mobilya tarihine geçmeden önce bizim için önemli olan mobilya nedir? Günümüz şartlarına göre mobilya şu şekilde tanımlanmaktadır. Mobilya, yaşanılan yerlerin süslenmesi ve türlü amaçlar ile donatılmasına yarayan eşya olarak tanımlanmaktadır. Yani, bizler tanıma göre yüzyıllardır hep aynı amaç için mobilyaları kullanmaktayız. Süs ve İhtiyaç.

Binlerce yıldır hep aynı aslında, biz insanlar yaşam alanlarımızda bizi rahat ettirecek, ihtiyaçlarımızı karşılayacak hep bir materyal ararız ve bu materyalleri edinmeye çalışırız. İşte mobilya da geçmişimizden bugüne hep aynı temel düşünce ile karşımıza çıkmıştır. Her ne kadar M.Ö dönemlerden kalma mobilya örnekleri kalmadığından bazı tasarımlar üzerinden ve yazlı tarihte görülmüştür. Genellikle kralların ve önemli kişilerin mezarlarından çıkarılan mobilyalar kalmıştır.

Mobilya tarihi, M.Ö(Milattan Önce)’lere kadar dayanmaktadır. Mobilya tarihi, milattan öncelerinde daha çok taş ve kum malzemeleri ile oluşturulan mobilyalar kullanılmaktaydı. Genellikle yazmayı ve oyma yapmayı keşfeden insan daha çok taşları yontarak kendilerine oturak diyebileceğimiz mobilyalar üretmiştir. Yine milattan önceleri ilerleyen toplumlar ile birlikte mobilyalarda ağaçlar kullanılmaya başlanmış ve yer oturakları, sedirler ve taht benzeri sandalyeler ortaya çıkmıştır. Özellikle mısır uygarlığı zamanında bu gelişim süs eşyalarına da yansımış ve birçok mobilya aksesuar tasarımları üretilmiştir.

İnsanların sanat ile tanışması ile de oyma ve altın kullanımları ile taht, oturak ve konsol ile mobilya da ilerleme kaydedilmiştir. Özellikle mısır uygarlığı ile mobilya büyük ilerle kaydetmiştir. Bu ilerlemeyi ise roma uygarlığı ve Avrupa başını çekmiştir. En büyük gelişme şüphesiz Avrupa kıtasında kaydedilmiştir. Bu gelişme tasarım ve çeşit olarak da kendini göstermiştir. Özellikle Avrupa’da 14. Ve 15. Yüzyıllar içerisinde mobilya çeşitleri olarak kanepe, sedir, konsol, yatak, beşikler, sandıklar ve daha birçok çeşit mobilya üretilmiştir.

Mobilya tarihi milattan sonraları 1000’li yıllara kadar çok gelişme göstermese de bu yıllardan sonra büyük bir değişime uğrayarak ilerleme kat etmiştir. Bunun en büyük örnekleri Avrupa’nın dini mekânları için üretilmiş olan mobilyalarıdır. Aynı zamanda demirciliğin de gelişmesi ile mobilya tasarımlarına da ağırlık verilmiş ve insanlar yaşadıkları alanlarda özellikle ağaç kullanımları ile büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Osmanlı zamanı ile birlikte zanaatkârlık gelişmiş ve birçok tasarım ortaya çıkmıştır. Bunlar şüphesiz şuan da bile kullandığımız yer sofralarında ihtiyaç duyduğumuz destekler ve kumaş ile desteklenmiş küçük, alçak oturaklardır.

Bu zamanlarda şüphesiz en önemli mobilya gelişimi, Romanlar tarafından yapılmıştır. Kilise ve saraylarda kullanılan mobilyalar Romanlar tarafından üretilmiş ve tarihe Roman Sanatı olarak geçmiştir. O günlerde gösterişli saraylar için üretilen mobilyalar isteklere ve geleneklere göre Romanlar tarafından yapılmaktaydı. Bu mobilyalarda genellikle ağaç işlemeler içermekte ve altın kullanılmaktaydı.

17 yüzyıl ile birlik mobilya sektörü kendini lüksten alıkoyarak daha çok ihtiyaca yöneltmiştir. Bunun yanında ülkelerin keşfi ve keşif yapılan yerler ile ticaret gelişimleri daha çok bir hacim yaratmış ve bu imkân ile daha çok sektörü ihtiyaçlara yöneltmiştir. Özellikle Japonların vernikleme sisteminin buluşu ile tasarımlar daha çok gelişmiş ve daha hafif mobilya üretimleri ile daha kullanışlı ve ihtiyaçlara hitap eden farklı çeşitte ve modelde mobilyalar üretilmiştir.

Günümüzde ise bu gelişimi görmemek mümkün değildir. Ya da tarih kitaplarında dergilerde okumamıza da ihtiyacımız bulunmamaktadır. Şimdilerde her yerde ulaşabildiğimiz ve her birimizin evinde çeşit çeşit mobilya ve aksesuarları mevcuttur. Mobilya tarihine şuan da ise akıllı mobilyalar ismini yazdırmaktadır. Bunun başını ise Amerika ve Avrupa’lı şirketler çekmektedir. Ülkemizde bu gibi çalışmalar olsa da yıllardır rekabet konusunda bu gibi ülkelerle rekabet edilememektedir. Şüphesiz bunun en büyük nedeni tasarımların gerçekçi olmaması ve bizlere özgü olmamasıdır.

Mobilya’nın tarihini şimdilerde, Çin, Amerika ve Avrupa yazmaktadır ve günümüzde tarihe geçecek olan akıllı mobilya diye adlandırılan çok amaçlı mobilyalardır. Bu gibi mobilyalar hala yaygınlaşmamakla birlikte, yaklaşık 10 yıl sonra şuan da kullanılan mobilyalar piyasalardan kalkacaktır. Teknolojini gelişimi ile birlikte daha da ileriye gidecek olan mobilyalar, ileride bizlere birçok imkân sunacaklardır. Örneğin bir çekyatınız var açmak istiyorsunuz ve eğilip kalkıyorsunuz. İşte buna ileride ihtiyaç duymayacaksınız. Tek bir tuş ile o çekyat açılacak ve kapanacak siz sadece bir düğme ile işinizi kolaylaştıracaksınız. Bu gibi daha birçok örnek verilebilir tabii ki ama bilmelisiniz mobilya tarihi bu noktalara en kısa sürede gelecektir.

Salon takımları genel olarak klasik salon takımları ve modern salon takımları şeklinde iki kısımdır.

Biraz ofis mobilyalarından söz edecek olursak:
Günümüz dünyasında bir anlamda patron ve yöneticiler için prestiji simgeleyen bir unsur, çalışanlar için ise motivasyon ve rahatlık gibi çağrışımlar yapan makam takımlarını sizin için derledik.

Kim istemez ki şık sağlam, zarif aynı zamanda rahat gibi bir masayı..

Sözü fazla uzatmadan editörlerimizce seçtiğimiz bazı makam takımı modellerini size takdim etmek istiyorum.

Nasıl? Parlak Ahşap Desenli kaplaması ve beyaz tonun hakim olduğu ayak kısımlarıyla şık bir makam takımı. Alttaki fotoğrafta beyaz koltuklar ile kombin edildiğinde ne denli şık bir görünüm elde edilebileceği görülmüştür. Etejer ve kitaplığı ile daha dolu ve mekana tam hakim bir konumda..

Mobilya denince akla hele ki bu ofis mobilyası olunca bazılarının aklına simsiyah sadece otoriteyi anımsatan mobilyalar gelirken bazıları da bu durumdan sıyrılmış olarak çalışma ortamını açması, renk uyumu çalışma sektörüne bağlı olarak o desenin uygun olup olmayacağı ile ilgilenebilir.

Rönesans Dönemi Mobilya Sanatı (MS. 1500-1600)

Rönesans Mobilya sanatı yaklaşık bin yıl süren ortaçağın derebeylik düzenine, ekonomik yapısına ve dine dayalı katı kültürel tutuma duyulan tepkiden doğmuştur.

Bu dönemde bir ölçüde antik sanata dönüş görülürse de, ölçülerde ve süslemede zarafet ve denge bulunmaktadır.

Rönesans döneminde her ülkede kendi bölgesel özelliklerine göre birbirinden oldukça farklı stiller geliştirmiştir. Rönesans’ın kaynağı olan İtalya’da mobilyada hızlı bir gelişme görülmüş, daha çok doğu süslemeciliğine dayanan oyma ve kabartma önem kazanmış, dolap kapaklarına yağlı boya ile gerçek bir tablo değeri taşıyan resimler yapılmış, marangozluk ikinci plana itilmiştir.

Felemenk Rönesanssında çok ince ve nefis oyma işçiliği, İspanya’da Arap motiflerini Rönesans sanatıyla bağdaştırma çabası, Almanya’da ise daha yalın ve sağlam konstrüksiyona dayalı yapıtlara yönelinmiştir. İngiltere’de Rönesans sanatı II. Henry stili diye adlandırılan ve bol geometrik motiflere ağırlık veren bir özellik göstermektedir.

Bu dönemde meyve ağaç türleri kullanılmıştır. Yeni ve iyileştirilmiş el aletleri ile özellikle çeşitli rendeler ile köşelerde birleştirilen parçalara şekil verilmesi kolaylaşmış, XVI. Yüzyılın başlarında kaplama kesme makinasının bulunması, kaplama tekniğinin gelişmesini sağlamıştır.

100 yıl kadar süren Rönesans dönemi sonunda özellikle Avrupa’nın Katolik ülkelerinde dinsel konuları etkileyici bir şekilde yansıtan, tümüyle eğri çizgilere ve bol figürlü biçim anlayışına dayanan Barok sanatı doğmuştur.

Köşe Takımı Modelleri

Daha öncelerde sadece evimizin salonlarında olan ve sanırım herkesin alamayacağı pahalıklıkta olan bu takımlar,artık hem evinizin her odasında kullanılan hem de her keseye uygun fiyatlarda bulunabilen mobilyalardan oldu.

Evinizin havasını gerçekten görüntüsü ve ihtişamlarıyla değiştirdiğine eminiz.Bunun farkında olan üreticiler,sizlere her zaman en iyisi,en kalitesi ve en ekonomik olanı üretmek için yarışa girdiler.Mükemmel,kumaşlar,sıradışı renkler ve konforlarıyla herbiri birbirinden çekici olan bu takımlara artık sahip olmak hayal değil.

İstikbal,Bellona,Çilek ve daha nice dev mobilya markalarından istediğinize uygun fiyat ve ödeme kolaylıklarıyla sahip olabilirsiniz. İşte biz de bunu düşünerek,sizlere bir kaç Köşe Takımı Modellini sunmak istedik.

Kaçırılmayacak güzellikteki Köşe Takımı Modelleri,yeni evlenen çiftlerin yada evini yenileyecek olanların dikkatinden kaçmayacağını düşünüyoruz.

Türkiye’de en popüler ve en çok tercih edilen mobilya markaları:

 

Mobilya Dekor Modelleri olarak;

Mobilya, Dekorasyon, Aydınlatma ve Bahçe Mobilyalarında, tüketiciye farklılıklar sunmak, sürekli değişen ve gelişen teknolojilerin hayatımızda ne gibi farklılıklar yarattığını ve bu farklılıkların hayatımızı kolaylaştırdığını, farklı ürün ve gelişen teknolojinin kalite, aynı zamanda görselliği ön plana çıkarttığı çağımızda, sizlere farklı fikir sunmak, alternatif tercihler geliştirmek ve bu konuda sizlere yardımcı olmak için mobilya dünyasının devi, yani şu an ziyaret ettiğiniz siteyi sizler için hazırladık.
Genç ve dinamik kadrosuyla mobilyadekorasyonmodeli.com, sizlere her zaman en iyiyi ve en yeniyi sunmaya devam edecektir.

Facebook Yorumları


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın